Liège: Nejkrásnější na světě
Architekt Santiago Calatrava, známý svými zvlněnými bílými strukturami, tento nápad použil také pro železniční stanici Liège-Guillemins. Jde přitom už o třetí železniční stanici, která vyrostla na jednom místě. První zde Belgičané postavili v polovině devatenáctého století ze dřeva, byly v ní obchůdky a bufet. Později ji nahradila strohá, moderní budova, která odpovídala stylu své doby. Současnou budovu dokončili před dvanácti lety, ale brzy se stala nejfotografovanějším objektem ve městě. Zpravodajská stanice CNN ji dokonce prohlásila za nejkrásnější na světě.
Lisabon: Ocelové kmeny a větve
Hlavní město nejzápadnější země Evropy má dvě hlavní vlakové nádraží, přitažlivá Oriente Station je jeden z objektů Expo 98. Nachází se asi pět kilometrů od historického centra Lisabonu, v oblasti rekultivovaných průmyslových a kdysi opuštěných budov u severního okraje řeky Tajo. Už z dálky je vidět 238 metrů dlouhé zastřešení vyvýšených železničních kolejí. Ocelové kmeny a větve vyplňuje sklo, ale vše působí vzdušně jakoby bez váhy. Dílo španělského architekta Santiaga Calatravu přes den zalévá přirozené světlo, v noci připomíná osvětlený les.
Vídeň: Funkční moderní terminál
Hlavní město Rakouska a vstupní brána města na Dunaji, kudy denně projde až 130 tisíc lidí. Je to průjezdné nádraží v samém centru města, které je výsledkem přestavby nevyhovujících dvou nádraží, která šla proti sobě, ale nedalo se řádně skrze nádraží projíždět. Výsledkem přestavby celého uzlu z ruky architekta Teo Holz je moderní dopravní terminál s významným bodem pro celé město. Nádraží bylo otevřeno až v roce 2015.
Bratislava: Nový terminál a nákupní centrum, jako z jiné dimenze
Soukromý kapitál a snaha změnit pošuntělé vstupní místo do Bratislavy a jedné z postkomunistických zemí změnila vstupní bod k nepoznání. Nevíte, jestli jste na nákupu, na procházce na střeše objektu, kde si můžete odpočinout, či jdete na autobus stále na Slovensku. Je to pravým opakem, proti o pár km vzdálenému hlavnímu nádraží, kde se zastavil čas mezi roky 1869 a 1989, kdy se dostavěla část nádraží k původní budově. Tady se budete cítit ve dne i noci, jako uprostřed města v Americe a ne na východě Evropy.
Brno: Nové hlavní nádraží s velkým nádechem
Nové hlavní nádraží se v Brně má teprve začít stavět. V plánu je zatím od roku 2026, kdy se začne stavět a převezme roli toho současného, kam začnou zajíždět i vysokorychlostní vlaky z různých směrů. U něj se najde nejenom velký přestupní uzel, ale i velké množství zeleně, které bude dotvářet to co nyní chybí Brnu. Místo pro odpočinek uprostřed města s místem pro setkávání s kamarády.