Jaké to je, sklouznout se po čtyřicetimetrové skluzavce s výhledem, která se nachází na věži nad Vídní ve výšce 165 metrů – tedy 30 metrů nad Štěpánskou katedrálou? A co vše vlastně obnášela stavba unikátní skluzavky pyšnící se titulem nejvyšší v Evropě?
Nejadrenalinovější skluzavku ve Vídni a zřejmě i v celé Evropě nově najdete na věži Donauturm, která se jako televizní vysílač a vyhlídková věž tyčí nad panorama Vídně už od počátku šedesátých let. Nejvyšší stavba Rakouska nyní návštěvníkům nabízí i nový netradiční zážitek. Odvážlivci mohou ve výšce 165 metrů nasednout na suchý tobogán, který je vyveze i mimo konstrukci věže. Točivou skluzavku zakrývá průhledná vrstva pokykarbonátu, díky které se návštěvníci během jízdy mohou pokochat pohledem na celou Vídeň – pokud si při jízdě troufnou mít otevřené oči.
Na montáži skluzavky se v říjnu podílel vrtulník, který jednotlivé díly skluzavky postupně vynášel až do výše mezi 150 a 165 metry. Přímo na místě pracovali i profesionální horolezci. Instalace tobogánu pro veřejnost vyžadovala kromě dodržení bezpečnostních opatření souvisejících s výškou i dodržení přísných požárních předpisů nebo montáž osvětlení, které zohledňuje intenzivní letecký provoz v okolí. Samotný projekt museli také schválit památkáři, protože 252 metrů vysoká věž u břehu Dunaje od roku 2001 spadá pod památkovou ochranu. Před otevřením pro návštěvníky celou konstrukci ještě certifikoval zkušební ústav TÜV AUSTRIA.
Skluzavku navrhl německý umělec Carsten Höller, který již jednu podobnou skluzavku vytvořil pro interiér světoznámé londýnské galerie Tate Modern. Vídeňská skluzavka bude návštěvníkům sloužit minimálně tři roky, během nichž chce věž Donauturm oslavit i své šedesátileté výročí.
Vídeňská věž Donauturm otevřela poprvé otevřela své brány v roce 1964 po dvouleté výstavbě. S více než čtvrt kilometrem výšky se dodnes jedná o nejvyšší stojící stavbu v Rakousku. Celkově ji tvoří 3 750 m3 betonu a 514 tun železobetonu. Věž včetně základů váží na 17 600 tun. Hlavní patro se nachází ve 165 metrech, vyhlídkové platformy ve 155 a 150 metrech. Průměr tubusu na zemi dosahuje 12 metrů, ve výšce 160 metrů se zužuje na 6 metrů. Před přibližně pěti lety prošla věž modernizací, která mimo jiné kavárně a restauraci navrátila styl šedesátých let. O provoz věže se dnes z velké části stará město Vídeň. Za uplynulých 60 let věž navštívilo kolem 23 milionu lidí.
TZ Vídeň, Foto © R.Fasching-K.Patzak-A.Stoeger
[…] Continue reading Nejvyšší skluzavka v Evropě otevřela ve Vídni. Je vhodná i pro děti at Tran… […]