Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Německo musí do roku 2050 postavit tisíce kilometrů vysokorychlostních tratí

Foto DB AG

Foto DB AG

Německo bude muset v příštích desetiletích masivně rozšířit své trasy pro vysokorychlostní vlaky.

Vyplývá to ze studie skupiny PTV, kterou zadaly Deutsche Bahn a další evropské železniční společnosti a o níž informoval Spiegel. Německá vysokorychlostní síť má proto velké mezery, na kterých ICE nedokážou zrychlit ani na 200 km/h – namísto až 300 km/h jako na vysokorychlostních tratích. Podle studie se očekává, že vysokorychlostní trasy v Německu do roku 2050 narostou na více než 6000 kilometrů, v současnosti je jich kolem 1800.

grafika vysokorychlostních tratí v Evropě v roce 2050 DB AG

V pozadí jsou plány EU na prosazení celoevropských spojení vysokorychlostními vlaky. Do roku 2030 se očekává, že se takto řešená doprava oproti roku 2015 zdvojnásobí – do roku 2050 dokonce ztrojnásobí. To říká „Strategie udržitelné a inteligentní mobility“ EU. Cílem je, aby do roku 2050 byly všechny metropolitní oblasti v Evropě propojeny častými vysokorychlostními vlaky.

Autoři studie počítají, že poptávka po železniční dopravě by s takovou metropolitní sítí vzrostla o devět procentních bodů, zatímco po letecké a automobilové dopravě by výrazně klesla. Tím by byly splněny klimatické cíle, které si EU stanovila ve své iniciativě Green Deal. Podle toho musí být emise CO2 způsobené v sektoru dopravy do roku 2050 sníženy o 90 procent. K tomu by měla významně přispět železnice.

Německo by podle studie muselo přidat nejvíce trasových kilometrů ze všech zemí EU – také proto, že by země měla díky své centrální poloze v Evropě fungovat jako uzel v různých směrech. Španělsku a Francii chybí jen asi 2000 kilometrů, v Německu více než 4000. Cestovní časy by se měly v rozšířené síti výrazně zkrátit. Největší pokrok podle propočtů zaznamenají cesty do východní a jihovýchodní Evropy, pro které stále chybí vysokorychlostní spojení. V Polsku by mohlo vzniknout až 2000km vysokorychlostních tratí, které se začínají projektovat. První by mohla propojit nové Varšavské letiště s hlavním městem a být zároveň napojená na Berlín.

„Doba jízdy z Berlína do Budapešti by se zkrátila o více než polovinu,“ říká Michael Peterson, člen představenstva DB pro dálkovou osobní dopravu. Do Vídně se dnes dostanete z Berlína stejně rychle jako do Paříže z Frankfurtu nad Mohanem. Vilnius by byl spojen s Berlínem ve třetině současné doby.

Foto DB AG

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.