Obnovitelný vodík vyrobený zelenou elektřinou a zachycováním a využíváním uhlíku (CCU) hrají důležitou roli v boji proti změně klimatu. Nízkoemisní e-paliva vyráběná pomocí těchto technologií jsou zvláště vhodná pro segmenty, které se obtížně elektrizují, jako je letectví a námořní doprava. Společný výzkumný projekt E-Fuel demonstrující technologie vysokoteplotní elektrolýzy (SOEC), zachycování uhlíku a syntézy uhlovodíků nyní úspěšně skončil. Během tříletého projektu byl urychlen vývoj syntetických e-paliv směrem k výrobě v komerčním měřítku.
Výzkumný projekt E-fuel, který byl financován společností Business Finland a partnery konsorcia a koordinován společností VTT, je součástí ekosystému Neste Veturi . Projektové konsorcium 15 partnerů pokrývalo všechny strany v hodnotovém řetězci od zachycování CO 2 po výrobu zeleného vodíku a paliv, logistiku a také uživatele dopravních paliv v letecké a silniční a námořní dopravě.
Projekt úspěšně vygeneroval stovky kilogramů syntetických uhlovodíků určených k výrobě nového udržitelného paliva pro dopravu. Uhlovodíky byly společností Neste zušlechtěny především na uhlíkově neutrální syntetickou e-diesel, která byla koncem roku 2023 testována na dieselovém traktoru. Během projektu byly dále vyvíjeny technologie společností konsorcia a vyrobená nafta spalovala čistěji než fosilní a obnovitelné diesely na současném trhu. E-paliva lze považovat za uhlíkově neutrální, protože se vyrábějí pomocí zachycených emisí CO 2 a obnovitelného vodíku, čímž účinně kompenzují oxid uhličitý uvolněný během spalování v motoru.
„Výzkum a vývoj technologií Power-to-X je jednou z našich klíčových oblastí. E-paliva nabízejí způsob, jak rozšířit uhlíkově neutrální dopravní palivový fond za obnovitelná paliva založená na biomase a nahradit fosilní paliva. V leteckém sektoru, konkrétně tam, kde omezení dosahu baterií a hmotnosti představují výzvy, hraje vývoj udržitelných elektrických leteckých paliv vhodných pro současnou leteckou a distribuční infrastrukturu důležitou roli při snižování používání fosilních paliv. Bylo nám potěšením podílet se na projektu E-Fuel, jehož výsledky vytvářejí dobrý základ pro pokračování vývojové práce,“ říká Dietmar Huber, viceprezident Innovation Business Platform Power-to-X ve společnosti Neste.
„Mám radost z velmi úspěšných výsledků projektu. VTT společně s průmyslovými partnery vyvinula další technologie pro výrobu zeleného vodíku, CO 2zachycení a syntézy e-paliv a nakonec jsme úspěšně demonstrovali integraci těchto částí procesu a výrobu e-paliv. Dále jsme byli schopni v provozním testu prokázat vysokou kvalitu vyrobeného parafinického e-paliva s nízkými emisemi. Také jsme shromáždili a vyvinuli cenné informace o ziskovosti a udržitelnosti výroby e-paliv,“ říká profesor výzkumu VTT Juha Lehtonen, odpovědný vedoucí projektu.
Program výzkumu a vývoje Neste Veturi vyvíjí udržitelná paliva a chemikálie z obnovitelných a recyklovaných surovin, které byly dosud obtížně využitelné. Surovinami a souvisejícími technologiemi přeměny jsou lignocelulózové zbytky, mikrořasy, nové rostlinné oleje, plastový odpad, tuhý komunální odpad, obnovitelný vodík a CO 2 . Program je spolufinancován společností Business Finland.
[…] Continue reading Neste a partnerské společnosti uzavírají výzkumný projekt E-Fuel, který ukaz… […]