Neste, ITOCHU a GS Caltex spolupracovaly na zpřístupnění první šarže CORSIA-certifikovaného ISCC-certifikovaného leteckého paliva (SAF) pro CORSIA k zakoupení na mezinárodním letišti Narita v Japonsku. Je to poprvé, co byl SAF s certifikací CORSIA zpřístupněn pro běžný nákup leteckých společností v komerčním měřítku, a to s dostatečným předstihem před začátkem povinné fáze CORSIA v roce 2027.
V rámci spolupráce dodala Neste více než 1 000 tun čistého (tj. ) Neste MY Sustainable Aviation Fuel™ způsobilé pro CORSIA a certifikované ISCC do rafinérie GS Caltex v Yeosu v Jižní Koreji, kde se smísí s konvenčním leteckým palivem. Bylo to poprvé, kdy byl SAF namíchán lokálně v Jižní Koreji. Směsný SAF byl poté přepraven do Japonska pro ITOCHU, aby jej dodalo do skladovacích zařízení paliva na mezinárodním letišti Narita. První várka paliva bude nabídnuta společnostem All Nippon Airlines (ANA) a Japan Airlines (JAL).
„Udržitelné letecké palivo je snadno dostupné řešení pro snížení emisí skleníkových plynů z letecké dopravy. SAF způsobilý pro CORSIA poskytuje leteckým společnostem jako ANA a JAL příležitost věrohodně snížit emise z letectví. Tento milník ukazuje, jak spolupracujeme s partnery jako ITOCHU a GS Caltex a také s místními vládami na rozvoji dodavatelských řetězců pro SAF, aby bylo palivo ještě snadněji dostupné v asijsko-pacifickém regionu a po celém světě. Těšíme se na další rozšiřování naší spolupráce s našimi partnery, abychom zvýšili naše dodávky SAF leteckým společnostem,“ řekl Alexander Kueper, viceprezident, Renewable Aviation Business ve společnosti Neste.
„Ve spolupráci s Neste a GS Caltex – našimi důvěryhodnými partnery – jsme úspěšně vytvořili přelomový dodavatelský řetězec pro dodávky paliva způsobilého pro CORSIA na letiště v Japonsku. Pevně věříme, že tato iniciativa významně přispěje k řešení nedostatku leteckého paliva v Japonsku. Kromě toho představuje klíčový krok směrem k dekarbonizaci leteckého průmyslu. Při pohledu do budoucna jsme odhodláni spolupracovat se společnostmi Neste a GS Caltex, abychom zajistili konzistentní dodávky leteckého paliva a zároveň prosadili náš společný cíl dekarbonizace,“ řekl Tetsuya Yamada, výkonný ředitel, provozní ředitel energetické divize společnosti ITOCHU Corporation.
„Toto je skvělý příklad spolupráce na dosažení cíle nulových emisí uhlíku v letectví, kde Neste, ITOCHU a GS Caltex vybudovaly nový hodnotový řetězec založený na svých odborných znalostech s aktivní podporou korejské a japonské vlády. Toho bylo dosaženo na základě společného závazku pomoci leteckému průmyslu v jeho úsilí o dekarbonizaci. Prostřednictvím tohoto obchodního rozvoje budou zákazníci moci získat stabilní dodávky SAF způsobilých pro CORSIA před zahájením povinné fáze CORSIA v roce 2027, což přispěje k tomu, že letecké společnosti podniknou další krok ke snížení emisí uhlíku. V budoucnu bude GS Caltex dále rozšiřovat svou spolupráci s partnery Neste a Itochu, aby přispěla k dekarbonizaci leteckého průmyslu v Koreji, Japonsku a na celém světě,“ řekl SH Lee, výkonný viceprezident, vedoucí obchodní jednotky Supply & Trading Business Unit ve společnosti GS Caltex.
SAF
CORSIA způsobilý pro CORSIA je uznávaný systém nabízející harmonizovaný způsob snížení emisí CO 2 z mezinárodního letectví s cílem omezit jeho dopad na změnu klimatu. Byl vyvinut Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) a implementace CORSIA je v současné době v první, dobrovolné fázi. Jakmile je SAF certifikován certifikačním schématem udržitelnosti schváleným ICAO, kvalifikuje se jako palivo způsobilé pro CORSIA (CEF) a může být použit leteckou společností ke splnění požadavků na přidělování emisí CO 2 podle CORSIA. V roce 2022 společnost Neste dodala vůbec první šarži SAF s certifikací CORSIA jako součást pilotního projektu certifikace SAF jako paliva způsobilého pro CORSIA. Použití nepřimíchaného paliva Neste MY Sustainable Aviation Fuel™ může snížit emise skleníkových plynů (GHG) až o 80 %* během životního cyklu paliva ve srovnání s používáním konvenčního leteckého paliva.
*) Při použití v čisté formě (tj. nesmíchané) a při výpočtu podle zavedených metodik hodnocení životního cyklu (LCA), jako je metodika CORSIA.