Ve svém úsilí o pokrok v chemické recyklaci společnost Neste úspěšně provedla svůj první zkušební provoz s novou náročnou surovinou, zkapalněnými vyřazenými pneumatikami. V průběhu zpracování vyráběla společnost Neste vysoce kvalitní surovinu pro nové plasty a chemikálie.
Pro proces zpracování získala společnost Neste pyrolýzní olej získaný z vyřazených pneumatik vozidel od Scandinavian Enviro Systems, švédské společnosti vyvíjející technologie pro získávání materiálů z produktů na konci životnosti. Cílem pilotního běhu společnosti Neste bylo vyhodnotit potenciál chemické recyklace nad rámec plastového odpadu, aby se potenciálně rozšířil soubor toků odpadů, které by mohly být zpracovány na vysoce kvalitní produkty.
Stejně jako u těžko recyklovatelného plastového odpadu dnes velké množství pneumatik končí na konci svého životního cyklu na skládkách nebo ve spalovnách. Složení pneumatik jako směsi několika materiálů ztěžuje jejich recyklaci pomocí metod mechanické recyklace. Existuje tedy pádný důvod pro použití chemické recyklace, která pomůže udržet cenné materiály v oběhu – a společnost Scandinavian Enviro Systems vyvinula technologii pyrolýzy pro extrakci sazí a oleje z pneumatik na konci životnosti.
„Krása chemické recyklace spočívá v tom, že dokáže zpracovat těžko recyklovatelný plastový odpad. Ale není to omezeno jen na to,“ vysvětluje Andreas Teir, který má Neste na starosti dodávky surovin pro chemickou recyklaci. „S vyřazenými pneumatikami, které v současnosti často čelí osudu podobnému plastovému odpadu, považujeme chemickou recyklaci za platný doplněk, pokud jde o změnu lineárního životního cyklu pneumatik na kruhový. Díky našemu dodavateli Enviro Systems jsme to mohli dokázat při našem nedávném zpracování.“
Neste již v minulosti úspěšně dokončila několik běhů zpracování zkapalněných odpadních plastů . Tyto běhy vytvořily základ pro rozhodnutí Neste investovat do rozsáhlých kapacit pro chemickou recyklaci v závodě společnosti v Porvoo ve Finsku. Očekává se, že budovaná zařízení budou dokončena v průběhu roku 2025 a budou schopna zpracovat 150 000 tun zkapalněných odpadních plastů ročně. Jsou součástí projektu PULSE , který je financován Evropskou unií prostřednictvím Evropského inovačního fondu.