V současné době je provoz vlakové linky S34 v trase Praha Masarykovo nádraží – Praha-Čakovice zajištěn ve snížené kvalitě. Namísto původních dvouvozových částečně nízkopodlažních motorových jednotek řady 813 zde dopravce KŽC Doprava nasazuje starší vysokopodlažní motorové vozy řady 810 s nižší kapacitou. Od cestujících veřejnosti i městských částí na trase této linky má PID oprávněných stížností na výrazně sníženou řadu cestování. Současná situace pro nás rozhodně není uspokojivá jako dopravce v rámci možností řešíme, jak v kvalitě cestování na lince S34 co nejdříve zvýšit.
Proč jezdí na lince S34 staré motoráky?
Důvodů, proč nyní jezdí do Čakovic místo nízkopodlažních vlaků starých motoráků, je několik. Smlouva s dopravcem KŽC Doprava je koncipována tak, že turnusová potřeba vozidel řady 813 je přesně rovná inventárnímu stavu vozidel a jako záložní slouží starší motorové vozy řady 810. V roce 2025 dojde u obou jednotek k montáži mobilní části evropského vlakového zabezpečovače ETCS a dále obě vozidla řady 813 čekají dlouhodobě plánovaný vyšší stupeň oprav. Po tuto dobu musí dopravce nasazovat záložní vozidla, a to i nad rámec stanoveného limitu 5 %, který nepočítá s těmito nestandardními situacemi, kdy je nutné vozidlo odstavit na delší dobu.
Situaci dále zkomplikovala nehodu jedné jednotky v září 2024, jejíž poškození si okamžitě vyžádalo odstavení této jednotky do provedení opravy, která si žádá podle aktuálních informací více než jeden rok. Instalace nového evropského vlakového zabezpečovače ETCS je povinná, neboť bez něj by po roce 2027 nemohly jednotky řady 813 na lince S34 jezdit. Právě nový zabezpečovač má přispět k odstranění i takových nehod, kvůli kterým je jeden ze dvou vlaků z linky S34 odstaven již od loňského podzimu. Podle původního plánu měly vlaky z linky S34 být na tuto přestavbu posílány postupně, aby byl vždy alespoň jeden ze dvou k dispozici. Bohužel volné kapacity firem, které tyto přestavby provádějí, a současně třeba oprava vlaku po nehodě, nedávají příliš na výběr. Pokud by se nabízené termíny odmítly, hrozilo by, že se doplnění nového zabezpečení nestihne a vlaky by po roce 2027 nemohly na trati jezdit. Také by hrozila ztráta dotací na instalaci ETCS. Vyvazovací opravy, instalace ETCS i oprava vozidla po nehodě budou prováděny souběžně (akoli bude nutné zkoordinovat práci více zhotovitelů), aby bylo odstavení vozů mimo provoz co nejkratší. Se zajištěním provozu během instalace ETCS do vozidel mají v současné době velké problémy i další dopravci.
Proč je provoz linky S34 tak drahý?
Smlouva s dopravcem KŽC Doprava je od počátku koncipována tak, že pro provoz linky S34 jsou každý všední den potřeba 2 vozidla řady 813 a dopravce má jako řádná vozidla pod smlouvou rovněž pouze 2 vozidla s tím, že zálohu za ně tvoří motorové vozy 810 ( popř. s přípojnými vozy řady 010). Běžnou údržbu pak dopravce využívá víkendy, kdy linka S34 nejezdí. Toto řešení bylo před začátkem platnosti smlouvy zvoleno jako přijatelné s ohledem na ekonomické možnosti objednatele. Pokud by smlouva počítala, být s jedním dalším záložním vozidlem s bezbariérovostí i kapacitou, náklady na provoz této linky by patrně neumožnily její další existenci. Je nutné, aby si vlak přišel na trať, že z důvodů časové koordinace s vlaky linky S3 i faktem, do Čakovic je převážně jednokolejná, na lince34 více času stojí, než jedou. Proto jsou náklady na provoz takové linky, přepočtené na jeden km, vysoké. Zvlášť když občas pravidelně nasazovaná vozidla byla pořízena v podstatě jako nová (byť se jedná o celkovou rekonstrukci starších motorových vozů řady 810).
Zvažovali jsme zvýšení efektivity linky například úpravou jízdního řádu, prodloužením linky nebo rozšířením provozu, aby cena za km nebyla tak vysoká?
Časové polohy vlaků linek S34 jsou cíle požadavkem na pravidelné prokládání s vlaky trasy S3, časové polohy jsou sestaveny s ohledem na přípoje ve stanici Neratovice (křižování vlaků linek S3 cca ve 30. minutě) a dále s ohledem na polohu vlaků dálkové dopravy R21 , resp. na spěšné vlaky linky R43 (s křižováním těchto vlaků cca v 00. minutě v Neratovicích). S ohledem na tyto skutečnosti a na to, že trať je jednokolejná, není technologicky možné vlaky linky S34 prodloužit dále do Středočeského kraje (to bude teoreticky možné až po zdvoukolejnění této trati). Určitou možnost potenciálního zefektivnění provozu linky S34 do budoucna skýtá možnost vlaky prodloužit po vlečce bývalého cukrovaru blíže k čakovickému sídlišti, což ovšem závisí na opravě této vlečky a její zpřístupnění pro osobní dopravu.
Proč nevypovíme s dopravcem smlouvu?
Smlouva je koncipována tak, že pokud dojde k překročení stropu smluvních sankcí, kteří činí v každém roce 300 000 Kč, můžeme s dopravcem smlouvu vypovědět. Výše sankce se odvíjí od platné legislativy pro tento typ smluv, může dosahovat maximálně hodnoty přiměřeného zisku a činí cca 1 % vstupní hodnoty zakázky, což je období nastaveno třeba i ve stávající smlouvě s Českými dráhami. Sankce byly za loňský rok uděleny v maximální možné výši. Nad rámec sankcí bude ještě opravná platba za realizované výkony v roce 2024 ponížena cca o 3 miliony Kč z důvodu snížené kvality. Praha bude také za provoz náhradních vozidel platit dopravci výrazně méně.
Vypovězení smlouvy bez dalších kroků by ale znamenalo přerušení provozu linek S34 do doby nalezení nového dopravce a zároveň zmařenou investicí v podobě dosavadního financování odpisů motorových jednotek řady 813. Ty byly v roce 2019 pořízeny jako nové a tento fakt se propisuje i do ceny za kilometr. S těmito vlaky (zvlášť když se do nich nyní namontuje nový zabezpečovač ETCS), se totiž počítá i do budoucna právě proto, aby byl provoz této linky ekonomicky únosný. Po dohodě s dopravcem ale nyní předpokládáme, že platnost stávající smlouvy bude ukončena o rok dříve, tedy do roku 2027. Mezitím připravíme otevřené výběrové řízení na nového provozovatele linky s podmínkou, že nově vysoutěžený dopravce použije stávající jednotky řady 813.
Proč linku S34 nepřevezmeme jiného dopravce?
Zvažovali jsme i možnost zajištění služeb jiným dopravcem (reálně by připadaly v úvahu pouze České dráhy s řadou 814). Zde však narážíme na nepřenositelnost přidělené kapacity dopravní cesty v rámci naší železniční sítě. U případného nového dopravce by nebylo jisté, že dostane od Správy železnic aktuální časové polohy přidělené.
Jaké jsou možnosti náhrady za vlaky v opravě?
V současné době jezdí na lince S34 záložní motorové vozy řady 810. Linka S34 zdaleka není jediná v rámci PID, na níž tyto motorové vozy v současnosti zajišťují provoz, na území Prahy jsou výhradně těmito vozy zajišťovány např. i linka S65, další linky jezdí na území Středočeského kraje. Aktuálně probíhají jednání s cílem připojit k nejvytíženějším vlakům alespoň ve špičkách druhý vůz. Záležet bude na možnostech technologií obratů vlaků na rekonstrukcí chladným Masarykově nádraží.
Dopravce zároveň aktuálně řeší možnost zapůjčení vhodnějšího typu vozidla od některých z jiných dopravců. Zejména z důvodu zachování nízkopodlažnosti byla prověřována možnost zapůjčení motorových jednotek řady 814 „Regionova“ od Českých drah, jednání však zatím nebyla úspěšná. Určitá možnost pronájmu nízkopodlažních vozidel se nacházela i od dalších dopravců, avšak tato vozidla byla již několik let odstavena mimo provoz, tudíž existují oprávněné obavy o jejich provozní spolehlivost. V současné době jsou prověřovány i případná řešení bez dodržení nízkopodlažnosti, která ale vyřeší požadavek na zachování kapacity. Na základě obdržených nabídek pak Hlavní město Praha vyhodnotí, zda bude pro rok 2025 ve vazbě na předchozí montáž ETCS ochotně financovat dopravci jiné než stávající záložní vozidlo.
Kdy se na linku S34 vrátí původní jednotky 813?
Pokud vše půjde podle plánu, první jednotka by se měla podle informací od dopravce vrátit do června 2025, druhá pak do konce roku 2025.
Co se bude dít nyní?
Intenzivně jednáme s dopravcem o možnostech nalezení řešení pro zlepšení stávající nevyhovující situace. Kromě hledání náhradních vozidel připravujeme dodatek smlouvy, který bude řešit instalaci ETCS do vozidel, změnu požadavků na záložní vozidla či úpravu sankčních ujednání ve smyslu navýšení sankčního stropu. Součástí tohoto dodatku bude také zkrácení smluvního vztahu s předpokladem ke konci roku 2027, tj. tak, aby nedošlo k přerušení služeb.
V mezidobí bude připraveno a vyhlášeno otevřené nabídkové řízení na nového provozovatele linky S34, včetně potřebné notifikace a vítězného zajištění bude muset mít následně dostatek prostoru pro kapacitu dráhy. S ohledem na skutečnost, že stávající s dopravcem obsahuje povinný odkup vozidel ze strany objednatele, stávající vozidla 813 budou využívána i vítězem nabídkového řízení. Právě proto je naším zájmem provedení instalace mobilní části ETCS do vozidel (s dotací), neboť tato budeme používat i v dalším smluvním období, ať již bude dopravce jakýkoli. Zároveň pro provoz linky S34 bude vybavení vybavených mobilních částí ETCS od okamžiku ukončení modernizace Masarykova nádraží, tj. během roku 2027 (ve bude po ukončení modernizace zavedená výhradní provoz). Nová smlouva také předpokládá vyšší kvalitativní požadavky na náhradní vozidla.
Podobné zprávy
Nový most přes Lužnici v Táboře bude věrnou kopií původní konstrukce
Minibary Českých drah v roce 2024 obsloužily přes 1,1 milionů cestujících. Nejoblíbenější položkou je tradičně káva
Češi objevují svět: Roste zájem o poznávací zájezdy i cestování vlakem