Slovenské ministerstvo dopravy však vyhlásilo další výběrové řízení s obdobím od prosince 2022 do prosince 2032. RegioJet – oblíbený dopravce celé řady cestujících, ohlásil účast v něm, nyní však změnil názor.
RegioJet rezignoval na podání nabídky v tendru na zajištění železniční dopravy na trati Bratislava – Komárno. Důvodem je absolutní ztráta důvěry v upřímný zájem slovenského ministerstva dopravy o spravedlivou soutěž, která by přinesla zvýšení kvality služeb a úspor, uvedl mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.
RegioJet zdůrazňuje, že ministerstvo dopravy má stále stejný tým úředníků, kteří již několik let záměrně vyhlašují „pseudo tendry“, které však nevedly k žádnému výsledku. Příkladem je trasa Žilina – Rajec, kde dvě výběrová řízení neumožňovala vstup jiného provozovatele než ZSSK (státní Slovenské dráhy), protože to podle RegioJetu podmínky výběrového řízení neumožňovaly. Na druhé straně se do výběrového řízení na rychlou dopravu na trase Bratislava – Banská Bystrica přihlásilo pět provozovatelů, takže výběrové řízení bylo zrušeno a již nikdy nebylo vyhlášeno. Samotné ZSSK se cítili tehdy ohroženy možnou ztrátou trasy, načež promtně reagovalo Ministerstvo Dopravy Slovenska zrušením výběrového řízení.
Existuje důvodné podezření, že existují vazby na obchodní struktury, které mají zájem na zachování lukrativních železničních smluv. Současný ministr dopravy těmto lidem nadále důvěřuje a nese plnou odpovědnost za jejich činy – silně komentuje soukromý provozovatel.
RegioJet zůstává na Slovensku na komerčních linkách
V takové situaci se RegioJet nezúčastní dalších pseudosoutěží na provozování železničních tratí na Slovensku. Aktuální výběrová řízení jsou pouze pokusem o maskování zájmů a další intenzivní dotování ZSSK. Jsme připraveni změnit náš postoj, když vláda a ministerstvo dopravy zveřejní závazný harmonogram soutěží v zadávání zakázek na železnici na příštích 10 let, které budou transparentně provedeny a kdy vláda Slovenska projeví upřímný zájem kvalita služeb a úspora veřejných financí.
Do té doby bude RegioJet na Slovensku rozvíjet pouze dálkovou dopravu, vč. na spojích ze Slovenska do České republiky (např. z Košic do Prahy). Tato fúze jsou na vlastní finanční riziko společnosti, které nemůže slovenská vláda zakázat ze strany RJ.