
vizualizace © DB InfraGo
Při rozšiřování železničních tratí v Německu to obvykle trvá desítky let od nápadu po otevření – a to je často dáno politikou, nikoli administrativou. Ukázkový příklad v Bavorsku.
Německé plánování jednoho z nejvýznamnějších evropských železničních projektů, které se léta opožďovalo, narazilo na další kámen úrazu: Bundestag s největší pravděpodobností nerozhodne o návrhu trasy německého přivaděče do Brennerského tunelu v r. Alpy na jaře, ale až po předčasných federálních volbách . Říká to poslanec Spolkového sněmu SPD Christian Schreider, který je za problematiku odpovědný ve výboru pro dopravu. Bavorské ministerstvo dopravy v Mnichově už také nepředpokládá, že o „severním postupu“ k tunelu bude v nadcházejícím volebním období rozhodovat Spolkový sněm.
„Je velmi pravděpodobné, že Bundestag se návrhem trasy DB bude zabývat až v příštím volebním období,“ říká Schreider. 55 kilometrů dlouhý Brennerský základní tunel je v současnosti naplánován na otevření v roce 2032.

Po zprovoznění se zkrátí jízdní doba osobních vlaků z Mnichova do Verony z pěti na tři hodiny. Aby bylo možné jednou využít plnou kapacitu tunelu, musí být podle Deutsche Bahn rozšířen také německý přivaděč přes bavorskou část údolí Inn.
Německo je v plánování daleko za Rakouskem a Itálií
Zpoždění jsou také v Rakousku a Itálii, ale plánování příslušných přivaděčů je dokončeno a jednotlivé úseky jsou ve výstavbě nebo již byly dokončeny. Na německé straně zatím není závazně naplánována trasa přivaděče, která je také dlouhá dobrých 50 kilometrů. Postup stanoví, že DB předloží svůj návrh trasy, poté podá zprávu Spolkové ministerstvo dopravy a nakonec projedná a rozhodne Spolkový sněm.
Projektový tým DB v současné době dokončuje zprávu pro ministerstvo, říká mluvčí drah. Předání dokumentů bylo skutečně plánováno na konec letošního roku, ale podle DB se to o „pár týdnů“ zpozdí. Spolkový sněm však bude v únoru znovu zvolen. „Přesné načasování dopadu nakonec závisí na tom, kdy se zpráva dostane do Bundestagu a jak rychle se budoucí většina v Bundestagu bude projektu věnovat,“ říká dopravní politik SPD Schreider.
Bavorsko způsobuje zpoždění
Hlavní příčina zpoždění leží v Bavorsku. O výstavbě tunelu bylo rozhodnuto v roce 2004 a v roce 2012 se Německo a Rakousko dohodly na společném plánování severní přístupové trasy. CSU byla původně nadšeným zastáncem projektu, ale vzhledem k tvrdému odporu v údolí Innu dosáhlo plánování severního přílivu během funkčního období čtyř federálních ministrů dopravy CSU v letech 2009 až 2021 jen minimální pokrok. Po bavorských zemských volbách v roce 2018 zpochybnila mnichovská koalice CSU a Svobodných voličů dlouho dohodnutou stavbu severního vtoku a vyzvala k revizi.
Vyžaduje se maximální vstřícnost k obyvatelům
Stavbu nyní podporuje stát. „Severní trasa Brenneru je federálním projektem s velkým významem pro celou Evropu,“ říká ministr dopravy Christian Bernreiter (CSU). „Svobodný stát Bavorsko stojí za rozšířením železnice na severním přístupu k Brenneru.“ Trasa je rozhodnutím století. „Musí být postaven s péčí a předvídavostí. Požadujeme maximální vstřícnost k obyvatelům, což znamená z velké části podzemní trasu, komplexní protihlukovou ochranu a ochranu naší krajiny.“
Další plán „zcela otevřen“
Parlamentní diskuse před volbami už není reálná, řekl Bernreiter. „Navíc vzhledem k důležitosti projektu dává smysl, aby o něm hlasoval nově zvolený Bundestag.“ Kdy se bude Bundestag plánováním tras zabývat, je zcela nejasné, říká členka Rosenheim CSU v Bundestagu Daniela Ludwig. „To znamená, že je otevřený i další harmonogram projektu. Spekulace o tom jsou neplatné.“
Občanské iniciativy chtějí podzemní trasu
DB plánuje další trasu ke stávající železniční trati v údolí Inn. Třicet z 54 kilometrů dlouhé nové trasy bude postaveno tunely. Další tunely by podle Deutsche Bahn znamenaly i další náklady v řádu miliard. Občanské iniciativy Inn Valley kritizují především plánované přemostění Innu, v podzemí má vzniknout i „spojovací bod“ jižně od Rosenheimu.
Dopravní politik SPD Schreider obviňuje CSU, že kvůli místním protestům v údolí Inn zdržuje projekt celostátního významu pro Německo a Evropu. „Je obzvláště důležité, že CSU nyní náhle klade další požadavky na miliardový projekt Brennerské železnice,“ řekl Schreider. „Požadavky, které zahrnují zbytečné další tunely, které by nejen způsobily obrovské náklady, ale také by masivně ohrozily harmonogram.“ V Mnichově ministr dopravy Bernreiter odpověděl: „Odpovědnost za rozšíření severní trasy Brenneru, včetně harmonogramu, leží na federální vládě, která plánováním pověřila Deutsche Bahn.
Podobné zprávy
Stadler nabídl 14 vlaků FLIRT na polské regionální železnici Koleje Mazowieckie
64 000 dalších míst pro cestující na Gotthardské ose
Německá celostátní jízdenka Deutschlandticket by se mohla zdražit od roku 2027