Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Novou lanovku na hrad Bezděz bezpečně řídí technologie Schneider Electric, člověka do přepravy nepustí

© Schneider Electric

© Schneider Electric

Více než 40 let stará nákladní lanovka státního hradu Bezděz prošla kompletní rekonstrukcí a od jara letošního roku je opět v plném provozu. Výstavba 139 metrů dlouhé lanové dráhy započala vloni a vyžádala si investice ve výši bezmála 34 milionů korun. Bezpečné a plynulé fungování lanovky, které je nezbytné pro provoz hradu, nově zajišťující technologie společnosti Schneider Electric.

© Schneider Electric
© Schneider Electric

Lanovka z 80. let měla odhadovanou životnost pět let, nakonec ale výrazně přesluhovala av provozu zůstala až do konce roku 2023. Potřeba obnovy byla naléhavá, stará lanovka již značnou poruchovost. Pro hrad je přitom její klíčové, bez něj by běžný provoz nebyl možný.

Pomocí lanovky se na hrad dopravuje voda nebo zásoby do kiosku, opačným místním směrem zase putují například fekálie z ekologických východů. Nahoru a dolů jezdí klidně i šestnáctkrát za den, přičemž nejtěžší náklad smí vážit bezmála půl tuny.

Automatizační systém lanové dráhy provozovatele firmy GearMe , která vsadila na osvědčené technologie Schneider Electric . Pro jeho řízení využila koncept Ecostruxure Machine včetně řídicího systému Modicon M262 a frekvenčních měničů Altivar.

© Schneider Electric
© Schneider Electric

Jedním ze zadání klíčových požadavků bylo zamezit nepovolaným osobám. To zajišťuje chytrá čidla s bezpečnostními funkcemi. Lidé se totiž v lanovce za normálních okolností nesmí, jedinou povolenou výmluvou je revizní technik, který do vozíků běží při pravidelných kontrolách.

„Bezpečnost je prioritou. Pokud nepovolaná osoba vstoupí do chráněného prostoru lanovky, ultrazvukové bezpečnostní čidlo pošle signál do PLC a lanovka se okamžitě zastaví,“ vysvětluje fungování technologie produktový manažer Schneider Electric, Michal Křena.

© Schneider Electric
© Schneider Electric

Výzvou při rekonstrukci byla otázka propojení komunikačních sběrnic mezi horní a dolní stanicí lanovky. Taková situace se běžně řeší natažení kabelu po zemi, zde to ale kvůli náročnému skalnatému terénu nebylo možné. Proto byl optický kabel „schován“ netradičně do nitry nosného lana, na kterém je lanovka umístěna.

„Sběrnice jsou v podstatě komunikační kanály, které nabízejí přenos dat a informací mezi různými částmi lanovky. Díky tomuto propojení může systém lanovky fungovat jako jeden celek, zajistit bezpečnost a plynulý provoz, tedy reagovat na aktuální situaci v reálném čase,“ přibližuje Michal Křena ze Schneider Electric.

© Schneider Electric
© Schneider Electric

Lanovky zajišťující zásobování Bezdězu už několik století. První improvizovaná lanovka se na hradě objevila v 17. století během stavby opevnění za Albrechta z Valdštejna. Tehdy se materiál vyvážel kopce po dřevěném žlabu taženém větrným kolem umístěným na vrcholu. Dnes je Bezděz jedinou památkou v Česku, která se moderní lanovkou tohoto typu může pochlubit.

Hrad Bezděz patří k nejlépe zachovaným hradům ze třináctého století v Česku a letos slaví významné výročí – 760 let od svého založení. Mezi velké návštěvníky se historická pevnost těší dlouhodobě oblibě, každoročně na ni zavítají desetitisíce lidí.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.