S novým ekonomickým koridorem silnic a železnic se chce Turecko s pomocí Iráku a jeho přístavů sblížit s oblastí Perského zálivu a podporovat společný obchod.
Během pondělní návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Iráku zástupci zúčastněných zemí podepsali odpovídající prohlášení o záměru, uvedl v úterý úřad iráckého premiéra Mohammeda al-Sudaniho. Prohlášení podepsali i ministři z Kataru a Spojených arabských emirátů. Dva bohaté státy Perského zálivu jsou možnými podporovateli projektu, jehož náklady se odhadují na 20 miliard dolarů.
Projekt se nazývá „Cesta rozvoje“ nebo „Suchý kanál“. Až bude dokončen v roce 2038, síť silnic a železnic spojí nový přístav v Basře na jihu Iráku s Tureckem na severu. Odtud by se měl koridor protáhnout přes turecký přístav Mersin ve Středozemním moři a přes Istanbul do Evropy. Erdogan projekt popsal jako „novou hedvábnou stezku“.
Přístav Grand Fau v současnosti staví v Basře jihokorejská společnost a očekává se, že bude jedním z největších na Blízkém východě. Více než 14 kilometrů dlouhé molo vytvořilo rekord jako nejdelší vlnolam na světě. Irák doufá, že z přístavu udělá centrum mezi Asií a Evropou. Kvůli stále špatné bezpečnostní situaci v Iráku, politickému napětí a také rozsáhlé korupci a špatnému řízení není jasné, zda bude přístav a koridor dokončen podle plánu.
Turecko-irácký projekt soutěží s ekonomickým koridorem, který má posílit obchod mezi Indií, několika státy Perského zálivu a EU. Erdogan kritizoval skutečnost, že koridor, který zahrnuje Izrael a je považován za odpověď na čínskou iniciativu „Nové hedvábné stezky“, obchází Turecko. Čína chce otevřít nové obchodní cesty do Evropy, Afriky, Latinské Ameriky a Asie a za tímto účelem uzavřela řadu dohod s arabskými státy.