
Zdroj © ÖBB Werner

Z Dolního Rakouska do Vídně dojíždějí denně tisíce cestujících. Hlavní trať vídeňské S-Bahn a její pokračování na sever a jih tvoří centrální páteř místní hromadné dopravy ve vídeňské metropolitní oblasti. Od otevření hlavní linky vídeňské S-Bahn v roce 1962 vozí S-Bahn cestující bezpečně a pohodlně přes hlavní město spolkové země. Na hlavní trase mezi Vídní Meidling a Vídeň Floridsdorf dnes ve všední dny jezdí kolem 700 vlaků. K dalšímu rozšíření celkového železničního systému ve východním regionu potřebuje nyní část infrastruktury na frekventované jižní trase mezi Vídní a Wiener Neustadt také komplexní „servis“.
Východní region je také regionem s nejvyšším populačním růstem v Rakousku a i nejlepší místní dopravní systém v určitém okamžiku naráží na své hranice. Aby se cestující dostali spolehlivě a pohodlně do cíle, bude do konce roku 2027 trasa a četná stavební zařízení komplexně modernizována.
Více kvality S-Bahn na 170 kilometrech sítě tras

Kromě modernizace a digitalizace vídeňské hlavní trati S-Bahn se také rozšiřují nástupiště a budují se parkovací a výhybny na Severní dráze, Severozápadní dráze a Jižní trase. Celkově povede modernizace vídeňské S-Bahn k optimalizaci 170 kilometrů sítě tras, které jsou všechny úzce propojeny. S nejmodernějšími zařízeními a systémy je nastaven směr pro budoucnost: vyšší kvalita S-Bahn a zvýšená spolehlivost celého systému pro východní region. Kromě rozšiřování infrastruktury se budou v budoucnu využívat i nové vlaky. Zrovna nedávno bylo objednáno 21 Cityjet DML pro východní region. Od roku 2026 nabídnou ÖBB také více míst pro cestující ve východním regionu s novými dvoupatrovými vlaky.
Aby dopad nutných stavebních prací na cestující byl co nejnižší, ÖBB úzce spolupracuje s městem Vídeň a Wiener Linien. Zohledněna jsou i další staveniště ve Vídni, různé formy mobility obyvatelstva a vlivy na celkový dopravní systém. Cílem je nabídnout dotčeným zákazníkům včasné a individuální zabezpečení plánování.
Četná stavební opatření ve Vídni a Dolním Rakousku
Mezi první stavební opatření patří rozšíření a přestavba stanic S-Bahn Wien Traisengasse a Wien Handelskai, které probíhají od října 2023. ÖBB také nahrazují koleje a výhybky na jižní trase mezi Vídní a Wiener Neustadt a prodlužují nástupiště, aby vytvořily prostor pro delší vlaky s více místy. Modernizační práce probíhají také podél Severní dráhy mezi Vídní Süßenbrunn a Strasshof.

ÖBB se snaží, aby dopad na cestující a obyvatele při nezbytných pracích byl co nejnižší. Stavební práce, které nejsou možné za provozu dráhy, budou prováděny ve svazku tak, aby mohly být provedeny v krátkém čase a co nejefektivněji.
Změny jízdních řádů ve Vídni a Dolním Rakousku: Co to znamená pro cestující ÖBB?
ÖBB využívá ke stavebním pracím zejména letní měsíce, protože ty jsou kvůli prázdninám méně časté. Na některých železničních tratích ve Vídni a Dolním Rakousku proto v období od 29. června do 2. září 2024 bude platit nový jízdní řád.
- V rámci Vídně: Mezi Vídní Floridsdorf a Vídeňským Pratersternem nejezdí žádné vlaky. ÖBB pro tuto trasu zřizují náhradní dopravu autobusy. Mezi Vídeňským Pratersternem a Vídeňským Liesingem je oproti ročnímu jízdnímu řádu k dispozici snížená vlaková doprava. Alternativně lze využít platné jízdenky ÖBB na vybraných alternativních trasách.
- Severně od Vídně: Vlaky na lince REX1 (trasa Vídeň Floridsdorf – Gänserndorf – Břeclav) jsou někdy v delších intervalech přesměrovány přes Vienna Stadlau a Vienna Simmering. Všechny ostatní vlaky severně od Vídně začínají/končí ve Vídni Floridsdorf nebo jsou zrušeny. Vlaky na lince S1 s cílovou a výchozí stanicí Marchegg už mezi Vídní Süßenbrunn a Marchegg nejezdí. Mezi Vídní Süßenbrunn a Gänserndorf je zřízena náhradní doprava autobusy. Vlaky na lince S1, které jezdí každou hodinu do/z Gänserndorfu podle ročního jízdního řádu, budou prodlouženy do/z Marcheggu.
- Jižně od Vídně: Na jižní trase mezi Vídní a Wiener Neustadt Hbf došlo ke změnám jízdního řádu. V úseku mezi Bad Vöslau a Leobersdorfem nemohou jezdit žádné vlaky. Dálkové vlaky jsou přesměrovány. Vlaky na lince CJX9 začínají a končí na hlavním vídeňském nádraží a jsou přesměrovány mezi hlavním nádražím ve Vídni a Wiener Neustadt. Ve Vídni Matzleinsdorfer Platz a v Badenu proto nejsou žádné zastávky.
Jako náhradu zřizují ÖBB náhradní dopravu autobusy pro tyto úseky:- Leobersdorf – Bad Vöslau
- Leobersdorf – Mödling pro S-Bahn
- Wiener Neustadt Hbf – Felixdorf pro vlaky na lince R95
- Wiener Neustadt Hbf – Vienna Liesing (pro noční výluku od 23:25 do 4:00)
Vídeňské letiště zůstává i přes stavební práce snadno dostupné. Na vídeňské letiště nadále jezdí spoje Railjet a CAT a také autobusy Vienna Airport Lines. Na lince S7 dochází ke změnám jízdních řádů. Vlaky na lince REX7 nejsou k dispozici. Z Fischamendu do Wolfsthalu jezdí vlaky po železnici, která nahrazuje autobusy.
Podobné zprávy
Správa železnic zahájila tendr na závěrečnou část trati do jižních Čech
České dráhy zahájily testování ekologického paliva HVO
Denně z Budějovic do Ria, moderní vlaky na jihu Čech ujedou každý den 10 000 kilometrů