Stává se to v Linci, ve Vídni nebo v klidném Leobenu: vlaky ÖBB Railjet a Intercity už nemohou pokračovat, protože ve vagónech je příliš mnoho cestujících. Pokud průvodčí vlaku již nemůže projít nebo jsou zablokovány hasicí přístroje a hlásiče nouzového volání, musí cestující bez místenky vlak opustit. Málokdo to dělá dobrovolně. Vlaky proto pravidelně jezdí odbavovat bezpečnostní služba ÖBB a policie. To vede k masivní nevole mezi cestujícími a způsobuje velká zpoždění v celé dálkové síti ÖBB.
Konec koronavirových omezení a více než 160 000 prodaných klimatických jízdenek způsobují v Rakousku nebývalý nápor veřejné dopravy. ÖBB zamrzly, protože situace s dálkovými vozidly je už léta napjatá: Všech 60 souprav Railjet je v nepřetržitém provozu každý den, na nezbytné údržbové práce jsou jen těsná časová okna. A vozy Intercity jsou staré několik desetiletí a jsou stále náchylnější k poruchám. ÖBB Personenverkehr-AG navíc jen před pár lety prodala do Česka a Maďarska desítky starších vagonů, které byly dříve rozsáhle modernizovány. Nově jezdí na Českých drahách (ČD), Regiojetu a maďarské Raaberbahn. ÖBB je postrádají jako rezervu pro silné cestovní dny.
Nedostatečná kapacita má vliv i na mezinárodní vlaky
„To, co se stalo před mnoha lety, nás teď nikam neposune. Důležité je, že investujeme miliardy do nových vlaků, a proto máme dobrou pozici do budoucna. To nám umožňuje výrazně rozšířit kapacity,“ říká mluvčí ÖBB Bernhard Rieder v rozhovoru s redaktorem Life Radio Danielem Kortschakem. První nové vlaky Railjet a Nightjet však budou nasazeny nejdříve v listopadu, zpočátku v denním a nočním provozu mezi Německem, Rakouskem a Itálií. Na letošní letní turistický ruch už je pozdě. Z tohoto důvodu nyní ÖBB-Personenverkehr uvažuje o krátkodobém pronájmu vagonů například ze Švýcarska nebo od soukromých půjčoven vagónů v Německu. Rozhodnutí zatím nepadlo, říká mluvčí ÖBB Rieder. ÖBB si zatím vystačí s autobusy, dovést cestující vyhozené z přeplněných vlaků na místo určení. Kromě toho budou ÖBB o nadcházejícím svatodušním víkendu opět využívat četné další vlaky s více než 13 000 místy navíc. K tomu je ale často nutné sáhnout po méně pohodlných soupravách místní dopravy, protože vagonů dálkové dopravy je jen pár jako železná rezerva.
Deutsche Bahn (DB) má velmi podobné problémy: I ony se potýkají s nedostatkem vozidel a personálu, aby absorbovaly špičkovou poptávku. Cestující v Německu proto musí znovu a znovu vystupovat z beznadějně přeplněných vlaků bez místenky. DB Fernverkehr-AG se pomocí cestovních poukázek, jídla zdarma a bezplatného upgradu do 1. třídy snaží uklidnit hněv vyhozených cestujících. Pohodovou cestu si však asi většina rekreantů představovala jinak. Je to hořké, protože do Horního Rakouska přijíždí vlakem stále více hostů a mezi DB, ÖBB a místními turistickými společnostmi nyní existují četná partnerství s cílem podporovat cestování vlakem šetrné k životnímu prostředí a bez přetížení. Andreas Winkelhofer, výkonný ředitel cestovního ruchu Horního Rakouska, proto pro železniční společnosti klade důraz na: „Naši partneři v oblasti mobility musí rozhodně udělat krok vpřed a přizpůsobit se těmto novým potřebám trhu. Lidé stále častěji chtějí cestovat městskou hromadnou dopravou. Jen se tomu musíš přizpůsobit.“ V rozhovoru s reportérem Life Radia Danielem Kortschakem vyzývá hornorakouský zemský radní pro cestovní ruch Markus Achleitner také po spolehlivém vlakovém spojení: „Vlakové společnosti uznaly, že pokud nerozšíří své kapacity, přicházejí o byznys.
Větší spolupráce a uznávání jízdenek chce WestBahn
Proto nyní ÖBB a Westbahn reagují. To bych si přál také, protože nejlepší nabídky dovolené nestojí za nic, když se tam nedostanete. Z toho plyne můj požadavek: Podnikejte, když je obchod, a dostaňte vlaky na koleje.“ „Naši partneři v oblasti mobility musí rozhodně udělat další krok vpřed a přizpůsobit se těmto novým potřebám trhu. Lidé stále častěji chtějí cestovat městskou hromadnou dopravou. Jen se tomu musíš přizpůsobit.“ V rozhovoru s reportérem Life Radio Danielem Kortschakem vyzývá hornorakouský zemský radní pro cestovní ruch Markus Achleitner také po spolehlivém vlakovém spojení: „Vlakové společnosti uznaly, že pokud nerozšíří své kapacity, přicházejí o byznys. Proto nyní ÖBB a Westbahn reagují.
To bych si přál také, protože nejlepší nabídky dovolené nestojí za nic, když se tam nedostanete. Z toho plyne můj požadavek: Podnikejte, když je obchod, a dostaňte další vlaky na koleje.“ „Naši partneři v oblasti mobility musí rozhodně udělat další krok vpřed a přizpůsobit se těmto novým potřebám trhu. Lidé stále častěji chtějí cestovat městskou hromadnou dopravou. Jen se tomu musí přizpůsobit.“ V rozhovoru s reportérem Life Radia Danielem Kortschakem vyzývá hornorakouský zemský radní pro cestovní ruch Markus Achleitner také po spolehlivém vlakovém spojení: „Vlakové společnosti uznaly, že pokud nerozšíří své kapacity, přicházejí o byznys. Proto nyní ÖBB a Westbahn reagují. To bych si přál také, protože nejlepší nabídky dovolené nestojí za nic, když se tam nedostanete. Z toho plyne můj požadavek: Podnikejte, když je obchod, a dostaňte vlaky na koleje.“ Lidé stále častěji chtějí cestovat městskou hromadnou dopravou. Jen se tomu musíš přizpůsobit.“
Doporučuje se placená rezervace místa
Aby nikdo nemusel vystupovat z přeplněného vlaku, doporučují spolkové dráhy všem cestujícím, aby si rezervovali místo na rušné dny cestování, jako jsou prodloužené víkendy a obecně v pátek, sobotu a neděli. Stojí to však tři eura navíc na osobu. Také pro držitele klimatických lístků. Soukromá Westbahn má jiný přístup: nabízí všem cestujícím s klimatickou jízdenkou bezplatnou rezervaci místa a bezplatný upgrade na Comfort Class. Jízdní řád je navíc komprimovaný. „Předvídat, že s dočasným poklesem korony a levným klimatickým lístkem se poptávka znatelně zvýší, to opravdu nebyla žádná raketová věda. Proto 12. června opět zhušťujeme jízdní řád,“ říká Thomas Posch, výkonný ředitel Westbahn. Bílo-modro-zelené patrové vlaky pak jezdí po ose Vídeň – Linec – Salzburg z velké části každou půlhodinu. Některé vlaky budou pokračovat i do Mnichova a od prosince bude Westbahn obsluhovat i Innsbruck. Kapacity jsou dostatečné a ve více než desetileté historii Westbahn nebyly nikdy žádné vlaky odbaveny kvůli přeplněnosti, zdůrazňuje jednatel Posch, který sám v ÖBB pracoval.
Westbahn navíc znovu žádá ÖBB o vzájemné uznávání jízdenek. To by cestujícím poskytlo větší flexibilitu, pokud jde o to, kterým vlakem pojedou, a dostupná volná místa by mohla být lépe přidělována. ÖBB však tento požadavek zatím odmítají. Společné jízdenky na ÖBB a Westbahn by ale využili pouze cestující na hlavní ose Vídeň – Linec – Salzburg – Mnichov. Na trasách z Vídně a Lince ve směru na Graz a Klagenfurt, na ose Tauern přes Salcburk a Korutany a v západním Rakousku v současnosti neexistuje alternativa k dálkovým vlakům ÖBB.
Dálkové autobusy neexistují
Autobusy dálkové dopravy v naprosté většině dálkových tras napříč Rakouskem nefungují, výjma tech mezinárodních co skrze Rakousko projíždějí. Flixbus toho se snažil využít, ale neumí být tak rychlý, jako vlaky na trase Salzburg – Linz – Vídeň. Jiní dopravci v Rakousku takto nefungují. Vlaštovka, která mohla vzniknout v zahraničí a plánovala dálkové linky v Rakousku neuspěla u bank, díky tomu nevzniknulo dostatečně kapacitní spojení autobusy z Vídně do všech směrů, včetně spojení do Česka a dalších sousedních států, jak bylo v plánu. Společnost navíc přestala téměř fungovat, zavřela i svůj obchod, který provozovala kousek od Brna. Mohl za to koronavir i restrikce vlády ČR za vlády hnutí ANO 2011, včetně kriminálního jednání konkurence.
Není plánována žádná povinnost rezervace
Výzvy k povinným rezervacím jsou proto stále hlasitější. Alespoň u jednotlivých vlaků nebo ve zvlášť vytížené cestovní dny. Pro Westbahn to není problém. A mluvčí ÖBB Bernhard Rieder také žádost jasně zamítl: „V Rakousku máme otevřený systém. A to se nám po mnoho let daří velmi, velmi dobře, protože to dává cestujícím flexibilitu. Běžně můžete použít kterýkoli z našich vlaků s jakoukoli platnou jízdenkou. Tento systém chceme zachovat. Zavedení obecného požadavku na rezervaci se neplánuje. Existuje však jasné doporučení rezervace pro rušné dny cestování nebo ve špičce.“ Obecná rezervační povinnost by v současné době byla také stěží možná, protože takzvané smlouvy o veřejné službě (GWL) uzavřené s federální vládou to výslovně vylučují. To znamená, že vlaky, které jsou dotovány státem, musí být použitelné pro všechny cestující bez povinné rezervace. To platí pro všechny dálkové spoje s výjimkou trasy Vídeň – Salzburg, kde ÖBB a Westbahn soutěží na vlastní ekonomické riziko a bojují o každé euro. Tři eura za místo k sezení jsou pro spolkové železnice všechno, jen ne nepohodlné, protože u dvouvlaku Railjet s až 884 místy je to více než dva a půl tisíce eur.
titulní foto © ÖBB/Christian Auerweck