Na začátku roku 2022 posílila ÖBB Rail Cargo Group (RCG) svou pozici na trhu v Eurasii s nově založenou dceřinou společností Rail Cargo International Freight Forwarding v Šanghaji. Díky plnohodnotné místní přítomnosti je nyní RCG poprvé schopna přímo prodávat své vlastní logistické služby v Číně.
RCG Clemens Först zdůrazňuje: „Nová společnost RCG v Šanghaji posiluje naše prodejní aktivity a snižuje závislost na externích partnerech v Číně. To je velmi důležité, protože obchody v Číně se téměř výlučně uzavírají lokálně,“ a dodává: „Chceme také rozšířit náš úspěšný rozvoj podél Nové hedvábné stezky podporou trasování přes centrální koridor.“
Se svou novou dceřinou společností v Číně může nyní skupina ÖBB Rail Cargo nabízet celý svůj logistický hodnotový řetězec včetně dalších spedičních služeb v Asii – od kamionové dopravy po celní odbavení, manipulaci atd. – přímo z jednoho zdroje. To také mimo jiné zjednodušuje přístup k zákazníkům, místním partnerům a platebním transakcím.
Síť RCG (TransNET) již zasahuje přes celý euroasijský kontinent až po Čínu. Do vypuknutí ukrajinské války sloužil k dopravě po Nové hedvábné stezce především tzv. Severní koridor (tj. z Číny přes Rusko do střední a jihovýchodní Evropy). Alternativně ÖBB Rail Cargo Group od března 2022 prosazuje střední koridor (tj. z Číny přes Kazachstán přes Ázerbájdžán/Gruzii a Černé moře do Rumunska a dále do střední a jihovýchodní Evropy). Díky atraktivní době přepravy vytváří RCG spolehlivou alternativu k námořní a letecké přepravě. Navíc se tak lze vyhnout nakládce a vykládce námořních přístavů v severní a jižní Evropě, které jsou stále silně přetížené.
Od zahájení činností RCG s prvním zkušebním vlakem v roce 2008 se služby nákladní železniční dopravy neustále zvyšovaly. Do konce roku 2016 se počet výjezdů po Hedvábné stezce postupně zvyšoval a RCG oficiálně vstoupilo na čínský trh v roce 2017. RCG jezdí kolem 600 vlaků ročně po trasách Nové hedvábné stezky.
Foto © ÖBB / Michael Fritscher