Několik dní trvající stávku strojvedoucích od středy chtěla železnice zastavit předběžným opatřením – a tak napoprvé neuspěla. Společnost to však může zkusit znovu.
Podle frankfurtského pracovního soudu smí Německý svaz strojvůdců (GDL) od středy stávkovat na železniční dopravu v Německu. Soud v pondělí v první instanci zamítl předběžné opatření od Deutsche Bahn, oznámil večer. „GDL není zjevně neschopná kolektivního vyjednávání,“ uvedl předsedající soudce jako odůvodnění. Deutsche Bahn AG o tom pochybuje, ale v minulosti uzavřela s GDL četné smlouvy.
Federálně vlastněná společnost zpočátku neuspěla ve svém pokusu právně zastavit protestní akci v rámci kolektivního vyjednávání s odbory. Dopravce se ale může proti rozhodnutí odvolat k Hesenskému zemskému pracovnímu soudu (MAS). Tuto možnost má i železniční společnost Transdev, která dříve rovněž neuspěla v souběžném řízení u pracovního soudu. Verdikty druhé instance se očekávají v úterý. Večer ještě nebylo stanoveno datum.
Pokud železnice před hesenským státním pracovním soudem selže, cestující se budou muset od středy do pátku opět připravit na dalekosáhlá omezení osobní dopravy Deutsche Bahn. Stávka GDL má trvat celostátně od středy ráno ve 2:00 do pátečního večera v 18:00. Postiženy by byly nejen Deutsche Bahn, ale mimo jiné i jejich konkurent Transdev. Stejně jako u předchozích průmyslových sporů se důsledky pravděpodobně projeví v hodinách před a po.
S výhradou rozhodnutí MAS jde o dosud třetí a nejdelší průmyslový spor v probíhajícím sporu o kolektivní vyjednávání. O další peníze se GDL od začátku listopadu dohaduje s drahami a dalšími firmami. Jádrem věci je ale požadavek odborů na zkrácení pracovní doby pro směnové pracovníky z 38 na 35 hodin týdně s plnou náhradou mzdy. GDL již prohlásila jednání s drahami za neúspěšná.
Výstražné stávky trvající maximálně 24 hodin se zatím vyskytly dvakrát. Členové odborů v prosinci stávkovým hlasováním většinou 97 procent schválili neomezené stávky. Od té doby jsou možné delší pracovněprávní spory. Šéf GDL Claus Weselsky označil pondělní téměř třídenní stávku za přiměřenou.
Plán GDL sehrál roli při jednáních u soudu o najímání vlastních členů jako strojvedoucích do železničních společností prostřednictvím družstva Fair Train. Z pohledu železničních společností vystupuje odborová organizace také jako zaměstnavatel, a proto by již neměla mít možnost uzavírat kolektivní smlouvy. GDL na druhé straně vidí jasné organizační oddělení mezi svazem a družstvem. Navíc pro Fair Train zatím nepracuje žádný strojvedoucí a družstvo zatím nepodniká. Existuje další žaloba, kterou DB podala proti GDL v této záležitosti.
Deutsche Bahn předpokládají, že stávka strojvedoucích se tento týden dotkne milionů cestujících. Stejně jako u předchozích pracovněprávních sporů v aktuálním kole kolektivního vyjednávání chce nabídnout mimořádný jízdní řád s výrazně omezenými službami. „DB na tyto cesty využívá delší vlaky s více sedadly, aby dokázaly do cíle dovézt co nejvíce lidí. Jízdu však nelze zaručit,“ oznámila společnost v neděli večer.
Během loňských varovných stávek GDL musela železnice zrušit zhruba 80 procent svých dálkových spojů. Dopady na regionální dopravu se velmi lišily v závislosti na regionu. V některých spolkových zemích už vlaky téměř nejezdily. Pokud se účast na stávce zásadně neliší, lze nyní očekávat podobné dopady.
„Tato stávka je nejen absolutně zbytečná, ale také se domníváme, že není právně přípustná,“ řekl personální ředitel Deutsche Bahn Martin Seiler. Pracovní soud ve Frankfurtu však tento názor nesdílel.
Foto pixabay
[…] Continue reading Odborový svaz strojvedoucích GDL může stávkovat u Deutsche Bahn at Transport M… […]