Ve sporu o vyšší mzdy a jistá místa na britských železnicích přiostřují odbory tón.
Konzervativní vláda plánuje útok na základní práva pracovníků, řekl šéf odborového kongresu (TUC) Frances O’Grady deníku Financial Times. Generální tajemník železničního odborového svazu RMT Mick Lynch pohrozil generální stávkou, pokud vláda výrazně omezí avizované právo na stávku. Pak bude „největší odpor celého dělnického hnutí“ v historii, řekl Lynch.
RMT a odborový svaz strojvedoucích Aslef opakovaně vyzývaly své členy u státního provozovatele sítě Network Rail a v několika soukromých železničních společnostech ke stávce. Ve středu přestalo pracovat 40 000 zaměstnanců a po celé zemi nastaly značné dopravní problémy. Strojvůdci stávkují v sobotu a oba odbory také vyzvaly k několikadenní stávce v srpnu. Požadují výrazně vyšší zvýšení mezd a jistotu zaměstnání.
Britská vláda se jednání odmítla zúčastnit. Ministr dopravy Grant Shapps odsoudil protestní akci jako „militantní“ a chce firmám poškozeným stávkou umožnit najímat levné dočasné pracovníky v krátké době. Ministryně zahraničí Liz Trussová, favoritka na nástupce premiéra Borise Johnsona, oznámila, že zlomí moc odborů.
Nelibost zástupců zaměstnanců vzbudila i opozice. Poté, co se stínový tajemník dopravy Labour Party Sam Tarry zúčastnil demonstrace RMT proti vůli vůdce strany Keira Starmera a kritizoval vládní politiku, byl vyhozen. Labouristická strana, která je úzce propojena s odbory, uvedla, že vždy stojí na straně pracujících. Vystoupení vrcholných pracovníků by však musela být koordinována. Odbory reagovaly pobouřením.
DPA, foto BBC