Obnova vozového parku Olomouckého dopravce není jenom o tramvajích, ale v brzké době i autobusů. Dopravce počítá s pořízením dvacítky vozů na elektrický pohon. Elektrobusy se mají nabíjet průběžně na krátkých zastávkách a na nabíjecích uzlech.
Významná investice plánovaná do nového typu autobusů je pro Olomouckého dopravce velkou akcí. Kromě naftových vozů mají jezdit ulicemi elektrobusy. „Na tomto záměru už pracujeme přibližně dva až tři roky a máme v této oblasti poměrně jasno. Chceme pořídit autobusy s průběžným nabíjením, tento systém je aktuálně provozovaný v Ostravě,“ uvedl Předseda představenstva Dopravního podniku města Jaroslav Michalík.
Tato možnost by měla podle Michalíka umožnit dobíjení vozů za přibližně pět až osm minut. „Autobus pak bude mít energii na ujetí přibližně 30 kilometrů. To je přesně to, co potřebujeme. Jde o jedno, maximálně dvě kola, která pak vůz objede,“ podotkl ředitel DPMO.
Výjma samotných vozů je klíčová i infrastruktura, která na vhodných místech umožní rychlé dobíjení. „Jedna dokovací stanice pro dobíjení by měly být vybudována na Tabulovém Vrchu, druhá u Farmaku, kde se také sjíždí hodně linek. Nabíječky by tam byly vytížené a efektivní. Máme to spočítané tak, že by mohly obsloužit právě až dvacet autobusů,“ vysvětlil Michalík.
Ten dodává, že dopravní podnik má už zajištěné finanční prostředky z dotačního programu ITI na nákup autobusů. Dořešují se podmínky podpory pořízení nabíjecích stanic. „Máme zpracovaných několik studií na nabíječky, neustále se to ladí. Musíme se domluvit s městem a vlastníky pozemků, aby to bylo funkční, designově to dobře vypadalo a všichni byli spokojení,“ dodává ředitel Michalík.
MHD v Olomouci zajišťuje téměř osmdesát autobusů různých typů. Součástí flotily je zatím jediný elektrobus SOR NS 12. Jeho pořízení v roce 2018 vyšlo dopravce na 13 milionů korun, 85 procent z částky uhradil dopravce z dotací. „Tehdy se ještě uvažovalo o tom, že se bude nabíjet přes noc a pak se bude jezdit. Tak jako se nyní provozují osobní auta. Pro městskou hromadnou dopravu je to trochu problém. Čím větší baterka, tím méně lidí naložíte do autobusu,“ říká Jaroslav Michalík.
Jako vzor pro města pak slouží Ostravský dopravní podnik. Dokáží nám poradit a předat zkušenosti. Nepůjde už o testování za vlastní peníze, dobrá spolupráce s ostravským dopravím podnikem nám pomůže, „věří předseda představenstva DPMO. Nemůžeme už dále fungovat s vozem, aby jezdil jenom ve špičku ráno a odpoledne a mezi tím se nabíjel ve vozovně. Tak je tomu nyní dodává. Můžeme ho nasazovat na jedinou linku 14. Jinde je nepoužitelný a ekonomicky nevýhodný pro nás dodává.
Foto DPMO (Dopravní Podnik města Olomouce)
[…] Olomoucký dopravní podnik plánuje nákup 20 elektrobusů se nejdříve objevil na Transport […]