Přes velké školní prázdniny dojde v Brně k razantnímu omezení spojů MHD. O víkendu pojedou tramvaje v intervalu 15 minut. V minulosti byl interval 10 minut. Některé trolejbusové linky změní interval z 20 na 30 minut. Linka 40, která spojuje Bohunickou nemocnici s centrem města o víkendu, jako jediná bude v intervalu 30 minut. Nově pojede pouze do Tuřan na Tovární. z Autobusového nádraží Zvonařka vyjede nová linka 74, která pojede v prokladu s linkou 40 přes Tuřany do Újezdu u Brna a Sokolnic. O víkendu pak bude v provozu, každé 2 hodiny. Krajský koordinátor a dopravní podnik s městem Brnem toto obhajují menším počtem lidí ve městě a studenti nemají školu. Přitom už v minulosti se mockrát ukázalo, jako nedostatečně kapacitní spojení v intervalu 15 minut o víkendu na většině linek MHD. Přineslo to nárůst aut ve městě. Přesné změny linek najdete na pdf.dpmb.cz.
Podle vedení města Brna není přitom důvod jezdit auty, i když se prodlouží doba jízdy do města o až polovinu času, co byl před školními prázdninami. Zeptali jsme se vás proto co si o tom myslíte vy.
Paní Jana, která jezdí z Chrlic denně do centra Brna: „Vaňková je magor co slibuje, jako celá ODS a jenom vše kazí, včetně toho, jak zruší rezidentní parkování. Začalo to covidem, proč se omezila MHD a jenom pokračuje a lžou, jak když tisknout *****“.
Pán Jaroslav, který jezdí z Bystrce do Řečkovic, kde pracuje v obchodě řekl, že bude raději jezdit na kole, nebo autem, jak MHD. Cestoval by o hodinu déle a z práce by šel na noční spoj, kterým by jel domů, aby doma se jenom vyspal a hned zase jel do práce. Studentka Pavla, která jezdí k Technologickému Parku ocenila nízkopodlažní spoje na lince 12, ale vzápětí dodala. „Je lepší jezdit autem či kole, koloběžce vším jiným, jak MHD. Jak se má včas dostat většina lidí do práce, když spoje jedou jako omylem o víkendu. Na brigádu jet z Tuřan na sever města by mě zabralo přes hodinu a půl, budu muset asi jezdit s otcem autem“. Podobně se vyjádřili další studenti, kteří zůstávají v Brně a budou zde mít brigády. Řada z dotázaných přitom zkritizovala rezidentní parkování ve městě, které dle nich je pro pár vyvolených a těch co jsou líní někam dojít či dojet, kde zaparkují. Řadě lidí se díky tomu zkomplikoval život a tahá z nich peníze. Většina aut stojí celé týdny nehnutě na jednom místě a patří rezidentům uvedl jeden ze studentů příklad na Veveří, kudy denně jezdí do školy.
Brigádník Jakub, který pracuje v Lidlu, jako prodavač uvedl, že je lepší pro něj zaparkovat u Zimáku, jak aby jel MHD a extra v noci, kdy pojede domů z brigády za Brno. Nastavením spojů bych se dostal domů nad ránem a spal minimálně. Ze školy jsem jezdil domů a na brigádu, manažerka si to chválila, já také, ale ještě budu řadu let studovat a jezdit MHD je stále více za trest. Musím díky škole a následné brigádě jezdit autem, jinak bych to nestíhal. Po škole zcela určitě nechci nic mít společného s městem, které si neváží svých obyvatel uvedl. Studuje na lékaře a jak řekl po škole určitě odejde do zahraničí, kde si jinak váží lidí, jak je tady.
Vedení města Brna se odmítnulo ke změnám MHD a kritice obyvatel jakkoliv vyjadřovat. Tak stejně odbor dopravy města Brna, který je plně odpovědný za podobu rezidentního parkování, které je stále více terčem kritiky zvláště od těch, kteří musí jezdit autem za prací a měli by za to platit nemalé částky.