Letos poprvé ŘSD na Vysočina nasadila na opravu silnic I. třídy po zimě nové mikrovlnné technologie. Její velký výhoda je možné použití kdykoliv je to potřeba, bez ohledu na teplotu venku. Jediné omezení nastává s teplotou, která je limitem do -5C, kdy se dá použít. Oprava výtluk následně vydrží podstatně déle.
Silnice na Havlíčkobrodsku si vybrali silničáři k testování. Opravily zde 55 výtluk, kdy plocha největšího byla 60×80 cm. Dva výtluky opravily na mostech, na silnici I/34 u České Bělé a Michalovicích, ani by muselo dojít k poškození hydroizolace.
Technologie není limitována klimatickými podmínkami co ji umožňuje rozsáhlé použití a rychlé opravy silnic. Není závislá na dodávkách teplé asfaltové směsi z obaloven, které v zimě mají odstávku dodávek, ani méně trvanlivé studené asfaltové směsi. Díky této technologii se netvoří při opravách žádné spáry, do nich by mohla voda pronikat. To snižuje riziko poškození ve stejném místě, nebo zvětšování výtluk, kde už byli.
Mikrovlnný cestář FT3+ dokáže šetrně ohřát směs asfaltu a kameniva, z čeho je tvořena vozovka, na technologickou teplotu 120 až 160°C. Během procesu změkne asfaltové pojivo na hranici neporušené vozovky a výtluku, ale nedojde současně k jeho poškození. Následně se do opravovaného místa přidává přesně dané množství nové asfaltové směsi, také ohřátá mikrovlnným zářením, a vše se zhutní. Nová směs se prolne s původní vozovkou a zacelí výtluk bez vzniku spáry a výrazné změny vlastností původního a doplněného povrchu. Stav provedených oprav chce nyní sledovat ŘSD a analyzovat s cílem zjistit, kde a jakým způsobem je pro správce silnic nejenom na Vysočině vhodné použití této technologie.
Opravy prováděla společnost FUTTEC,a.s. za částku 484 tisíc bez DPH.