Během mezinárodního železničního veletrhu Innotrans 2022 v Berlíně podepsaly PKN ORLEN a PESA Dohodu, podle které společnosti v rámci konsorcia společně připraví nabídku pro železniční dopravce, včetně dodávky kolejových vozidel spolu s dodávkami vodíku a řešeními umožňujícími tankování. Na berlínském veletrhu PESA a PKN ORLEN společně představily vodíkovou posunovací lokomotivu s mobilní čerpací stanicí. Ceremoniálu se zúčastnili ministři infrastruktury Andrzej Adamczyk a Andrzej Bittel.
V Polsku, stejně jako v Evropě, se implementace vodíkových technologií v železniční dopravě rozhodně zrychluje. Pro zavádění kolejových vozidel poháněných vodíkovými články do provozu má z pohledu železničních dopravců řešení problematiky dodávky vodíku a jeho doplňování paliva.
„Dnes už nikoho nezajímá, zda vodíková vozidla vstoupí na polské tratě, protože je to nevyhnutelný proces. Při diskusích s dopravci jsme nejčastěji dotazováni, jak přesně vyřešíme otázku tankování vodíku. Proto je dnes podepsaná dohoda tak důležitá – je to jasný signál pro trh – vozidla vyrobená PESA mají zajištěné dodávky vodíku.“ – zdůraznil Krzysztof Zdziarski, předseda PESA .
„Železniční trh je pro nás velmi atraktivní oblastí zavedení nulových emisí vodíkovém palivu. Denní potřeba posunovací lokomotivy je 170 kg vodíku, u vlaku až 260 kg, což je téměř jako devět autobusů. Vodík je budoucností železnic, je to technologie, která se bude rychle vyvíjet a my na to budeme dobře připraveni při budování našich kompetencí v této oblasti,“ řekl Józef Węgrecki, člen představenstva PKN ORLEN pro provoz .
Podepsaná dohoda zajišťuje dlouhodobou spolupráci mezi společnostmi, které v souladu se svými strategiemi hodlají ve svých oblastech vyvíjet vodíkové technologie. Koordinovaná a dlouhodobá spolupráce umožní přípravu nabídek pro osobní a nákladní dopravce a intermodální operátory, kteří hodlají investovat do vozového parku bez vodíku. Pro tyto potenciální zákazníky je klíčové, aby měli přístup k vodíku jako palivu. Týká se to samotných čerpacích stanic, příslušné třídy čistoty vodíku a také logistiky jeho přepravy z uzlů do čerpacích stanic.
„Investujeme do obnovitelných zdrojů energie, včetně vodíku, protože to je budoucnost skupiny ORLEN. Účinně zavádíme vodíkovou strategii, která podporuje naše obchodní cíle a naši snahu o uhlíkovou neutralitu. Do roku 2030 hodláme vyčlenit přibližně 7,5 miliardy PLN na investice, v důsledku čehož bude téměř polovina vodíku, který vyrobíme, nízkoemisní a bezemisní. Spolupráce s PESA Bydgoszcz je dalším důležitým krokem v komercializaci této technologie. Velký potenciál pro hydrogenaci vidíme v železniční dopravě. Jeho plným využitím reálně přispějeme k transformaci polských železnic s využitím nejmodernějších technologií. To přímo zvýší bezpečnost a energetickou nezávislost Polska,“ zdůrazňuje Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN ORLEN.
Foto: PESA Bydgoscz