Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Plošné ceny benzínu i nafty klesly za dva týdny o 2 Kč/l. Naznačují další zlevňování na čerpačkách

© MOL

© MOL

Pohonné hmoty v posledních týdnech výrazně zlevňují. Klesla totiž cena ropy a příznivě se vyvíjí i kurz české koruny vůči americkému dolaru. Vyhlašované plošné ceny, které využívají firemní zákazníci, přitom naznačují, že čeští motoristé budou mít důvod k radosti i nadále. Třeba plošná cena benzínu na čerpacích stanicích Shell klesla jen v tomto týdnu o 1,50 Kč/l.

© ORLEN
© ORLEN

Vyhlašovaná plošná cena navázaná na firemní tankovací karty je alternativou ke klasické slevě z totemových cen čerpací stanice. Platí zpravidla týden, a to plošně v celé síti čerpacích stanic dané společnosti bez ohledu na aktuální ceny na výdejních stojanech.

„Zatímco běžné totemové ceny pro koncové zákazníky mají obvykle svou setrvačnost a třeba změnu ceny ropy reflektují až se zpožděním, plošné ceny zpravidla reagují na vývoj na trzích bezprostředně. Tím lze predikovat, kam se ceny na čerpacích stanicích v nejbližších týdnech posunou,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet.

Zatímco průměrná cena litru nafty klesla v posledních týdnech asi o padesátník, litr benzínu téměř o korunu. Nafta tak v průměru stojí asi 35,20 Kč/l, benzín o 50 h/l více Zásluhu na tom má jak silnější koruna vůči dolaru, tak i levná ropa.

„Cena za barel ropy Brent se dostala pod 70 dolarů, kde byla naposledy v září loňského roku a předtím v závěru roku 2021. Ropa je tak nejlevnější za poslední tři roky,” říká Damir Duraković. „Plošná cena benzínu nebo nafty klesla u našich tankovacích karet za poslední dva týdny asi o dvě koruny na litru. Přitom například v celé síti stanic Shell je v tomto týdnu plošná cena litru nafty oproti minulému týdnu levnější o 1,20 Kč a litru benzínu dokonce o 1,50 Kč,“ dodává Damir Duraković s tím, že v síti čerpacích stanic EuroOil a RoBiN OIL se s plošnou cenou dá nafta v tomto týdnu tankovat za 32,99 Kč/l a takový trend prudkého poklesu se v následujících týdnech obvykle promítne též do standardních totemových cen paliv.

Plošné ceny paliv, které byly dříve dostupné pouze velkým podnikům a autodopravcům, stále více využívají i malé a střední firmy nebo živnostníci. S využitím sdružené poptávky v rámci nákupní aliance Axigon, která je s 10 tisíci členskými firmami jedním z největších odběratelů pohonných hmot v Česku, se totiž podnikatelé nemusí vázat k minimálním odběrům paliva.

O autorovi

0
Would love your thoughts, please comment.x

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading