Veřejnost může do 7. července 2023 zasílat vyjádření k dokumentaci EIA. Krajský úřad v Jihlavě zveřejnil dne 5. června 2023 zahájení řízení o umístění nové silnice I/23 přes Třebíč v délce 6 km společně s hodnocením vlivů stavby na životní prostředí, tj. s procesem EIA. Spolky se mohou do územního řízení přihlásit do 7. července 2023 a veřejnost může do stejného dne zasílat svá vyjádření k dokumentaci EIA. Spolek Obchvat Třebíče a Děti Země předložené podklady nyní studují.
„Ještě jsme se neúčastnili řízení o umístění nějaké velké stavby společně s procesem EIA, což sice stavební zákon umožňuje, ale pro vysoce spornou stavbu je to poměrně neobvyklé. Uvidíme tedy, jak dlouho bude řízení probíhat a s jakým výsledkem. Pro nás bude podstatné, jak se krajský úřad objektivně a nezaujatě vypořádá s posouzením vlivů skutečného obchvatu Třebíče před jeho prosazovaným průtahem, kterému se říká bizarně obchvat,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Patrik připomíná, že ŘSD ČR již před více než pěti lety v březnu 2018 získalo závěry zjišťovacího řízení se šestnácti požadavky na obsah dokumentace EIA, podle kterých má být nový průtah silnicí I/23 přes Třebíč podrobně vyhodnocen, přičemž krajský úřad doporučil „prověřit vlivy na jednotlivé složky životního prostředí a veřejné zdraví v exogenní variantě trasy přeložky“.
„Ve vyjádření k dokumentaci EIA se chceme především zaměřit na kvalitu posouzení nového průtahu městem v tzv. endogenní variantě, který prosazuje ŘSD ČR a vedení Třebíče v čele se starostou Pavlem Pacalem, a obchvatu města v tzv. exogenní variantě, který není ve střetu s obydlenými oblastmi a ani s rekreačním a sportovním zázemím města. Také nás bude zajímat rozsah likvidace stromů, riziko sesuvů a záplav a vlivy na krajinný ráz, na ovzduší a na limity hluku a světelný smog,“ vyjmenovává Patrik výběr zájmu Dětí Země.
ŘSD ČR ve svém letáku z června 2023 uvádí, že „obchvat“ celkové délky 6,5 km má v roce 2023 získat stanovisko EIA a územní rozhodnutí, v roce 2025 stavební povolení a v roce 2029 má dojít k jeho zprovoznění.
Děti Země a spolek Obchvat Třebíče se také od srpna 2021 do srpna 2022 účastnily řízení o povolení škodlivého zásahu do biotopů dvaceti sedmi zvláště chráněných druhů a rodů živočichů.
Krajský úřad v Jihlavě v prosinci 2021 výjimku s deseti podmínkami povolil a Ministerstvo životního prostředí ji pak v srpnu 2022 potvrdilo. „Proti rozhodnutí MŽP jsme v říjnu 2022 zaslali ke Krajskému soudu v Brně žalobu, v níž v pěti bodech hlavně namítáme absenci dokladů o doložení veřejného zájmu na výstavbě nové silnice přes Třebíč a jeho převahy, neposouzení různých variant jako je modernizace průtahu a nové silnice mimo město apod.,“ připomíná Patrik.
vizualizace ŘSD