Nejvážnější situace je v Moravskoslezském kraji, a to zejména na Ostravsku a Opavsku, v Olomouckém kraji pak v podhůří Jeseníků. Nejezdí se také v dalších horských a podhorských oblastech prakticky napříč celou republikou. V některých případech jsou tratě uzavřené preventivně. Platí, že bezpečnost cestujících i dopravních zaměstnanců je na prvním místě.
Největší komplikace představuje zastavení provozu na koridorovém úseku od Hranic na Moravě přes Ostravu a Bohumín až na hranici s Polskem. Nejen zde ale v tuto chvíli není možné určit, kdy se vlaky znovu rozjedou. U zaplavených úseků bude třeba počkat, až opadne voda, poté je důkladně zkontrolovat a pak případně přistoupit k opravám. To vše potrvá minimálně několik dní.
Od pátku do pondělního poledne zasahovali drážní hasiči u téměř 280 událostí
Kromě odstraňování spadlých stromů čistili také ucpané propustky a odčerpávali vodu ze zatopených stanic. V některých případech zasahovali preventivně, aby zabránili ještě větším škodám. Pomáhali například plnit pytle s pískem. Nyní je snahou hasičů pomoci s co nejrychlejší obnovou provozu na železnici, z toho důvodu budou mimo jiné asistovat při technických prohlídkách tratí, které povodeň zasáhla.
Hasiči Správy železnic během víkendu pomáhali také kolegům z dalších sborů například při záchranných a evakuačních pracích v nejvíce zasažených oblastech, zejména v Opavě a Krnově. Do těchto částí země se během víkendu přesunula část drážních hasičů z jednotek v Brně, Českých Budějovicích a Nymburce. Už před víkendem byli hasiči personálně posíleni, do služby byl povolán maximální možný počet příslušníků. Připraveni byli také pracovníci správy a údržby tratí, kteří tak mohli do terénu vyrazit okamžitě, jakmile bylo potřeba.
V tuto chvíli je obtížné vyčíslit škody, které povodně napáchaly na železniční infrastruktuře. Stále jsou místa, kde ještě ani neodpadla voda, bližší informace tak budeme mít až v dalších dnech. Prví odhady výše škod jsou ale v řádech stovek milionů korun.