Podle průzkumu* zadaného společností YIT se podíl vzdálených pracovníků stabilizoval. Více než polovina (53 %) kancelářských pracovníků pracovala na dálku tři až pět dní v týdnu. Každý druhý (52 %) administrativní pracovník si přál co nejvíce pracovat na dálku. Práce na dálku byla nejoblíbenější mezi lidmi ve věku 36 až 50 let, zejména mezi ženami.
Zaměstnavatelé od loňského roku nezpřísnili politiku práce na dálku. Třetině administrativních pracovníků (33 %) bylo umožněno pracovat na dálku nepřetržitě. Každý čtvrtý (24 %) kancelářský pracovník uvedl, že jeho zaměstnavatel výrazně omezil množství práce na dálku a ve třetině organizací byly místní a vzdálené dny vyjednávány na týmové úrovni.
Na těch pracovištích, kde byly postupy práce na dálku sjednány na týmové úrovni, polovina (51 %) pracovníků pracovala na dálku tři až pět dní v týdnu. Téměř devět z deseti (89 %) respondentů, kteří týdně pracovali na dálku, si přálo, aby si v budoucnu mohli určovat čas a místo svého zaměstnání.
„Práce na dálku se jasně prosadila a hybridní práce je nový standard. Na základě průzkumu se zdá, že zaměstnanci mají větší moc nad tím, kde se jejich práce odehrává, a zejména ženy využily příležitosti pracovat na dálku. Každé pracoviště by však mělo mít pravidla o tom, kdy musí lidé přijít do kanceláře, aby se maximalizovaly výhody místní práce a interakcí,“ říká Tuula Klemetti, obchodní ředitel YIT.
Kanceláře v současnosti zaostávají za očekáváním
Průzkum také zahrnoval otázky týkající se očekávání městských pracovníků ohledně jejich pracovišť. Výsledky naznačují, že současný stav kanceláří zcela nenaplňuje očekávání respondentů. Ideální pracoviště by mělo vyhrazené kanceláře (59 %), dobré větrání a vhodnou teplotu (38 %) a cenově dostupné obědy (32 %).
Primárními kritérii pro současné kanceláře byly osobně nastavitelné pracovní stanice (54 %) a kvalitní nástroje (36 %). Nejdůležitějším kritériem pro umístění pracoviště byla vhodná vzdálenost pro pěší či cyklistickou dopravu (56 %) nebo snadná dostupnost veřejnou dopravou (53 %). Mnoho administrativních pracovníků (23 %) si přálo jízdenku na MHD jako zaměstnanecký benefit.
„Organizace by se měly sejít, aby prodiskutovaly potřeby a přání svých zaměstnanců. Jeden model se v dnešní době nehodí pro všechny. Nejlepší řešení lze nalézt zvažováním záležitostí z pohledu organizace a jejich porovnáním s její kulturou a hodnotami. Společnost by je měla použít jako základ pro úpravu svých pracovních prostorů, aby podpořila podnikání a způsob, jakým se práce provádí,“ říká Klemetti.
Pronajaté vzdálené pracovní prostory jsou nyní méně zajímavé než během vrcholných let COVID-19. Téměř tři ze čtyř (78 %) vzdálených pracovníků by raději pracovali z domova než v blízkém vzdáleném pracovním prostoru. Přibližně každý pátý (18 %) vzdálený pracovník by byl ochoten zaplatit 20 000 EUR nebo více za samostatnou studii o rozloze 6–8 metrů čtverečních v sousedství jejich domova. Zejména lidé mladší 36 let a lidé žijící v Espoo a Vantaa měli zájem o domy se samostatnou studií.
*Průzkum Sustainable Urban Environments je zaměřen na obyvatele Helsinek, Espoo, Vantaa, Tampere, Turku, Oulu, Jyväskylä a Kuopio ve Finsku. V roce 2023 byl počet online respondentů 1 058 + 354 (samostatný vzorek kancelářských pracovníků). Data představují městskou populaci 18–80letých obyvatel rozdělenou podle pohlaví, věku a velikosti města. Průzkum byl proveden mezi zářím a říjnem 2023. YIT pověřila společnost Prior Konsultointi provedením průzkumu.
Foto YIT
[…] Continue reading Průzkum: současné kanceláře nesplňují očekávání kancelářských pracovn… […]