
ARCHIV - 10.04.2018, Berlin: Blick auf einen ICE im ICE-Werk Rummelsburg. (zu dpa «Neue Fernzüge verjüngen die Flotte der Deutschen Bahn» vom 19.09.2020) Foto: Jörg Carstensen/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
S ICE 1 vstoupila Deutsche Bahn do éry vysokorychlostního provozu v roce 1991. 29. května 1991 byla do provozu ICE slavnostně uvedena shromážděním z Bonnu, Hamburku, Mohuče, Stuttgartu a Mnichova na nové nádraží Kassel-Wilhelmshöhe. Poté, co ve stejnou dobu vlaky vstoupily do stanice, spolkový prezident Richard von Weizsäcker ve 12 hodin symbolicky nastavil výstupní signál na „Drive“ a řekl: „Vysokorychlostní provoz ve Spolkové republice Německo je nyní otevřený.“ Symbolicky předal klíč od vlaku strojvedoucímu plánované premiéry ICE. 2. června 1991 opustil první pravidelný ICE spoj nádraží Hamburg-Altona v 5,53 ve směru na Mnichov; v opačném směru se odjezd z Mnichova uskutečnil v 6:41 hod.
Sériový vlak, který má být odvozen z InterCity Experimental (ICE), byl původně zamýšlen (podle stavu plánování z počátku roku 1985) označován jako vysokorychlostní vlak (HGZ). Název InterCity Express vzešel z dlouhé diskuse. Jméno vlaku je třeba chápat v němčině i angličtině. E, pro Experimental in the ICE předchůdce InterCity Experimental, dostal nový význam Expresu. Uvažovalo se o pozdějším přejmenování na InterCity Europa. V roce 1983 byl nástupnický projekt IC známý také jako Intercity 2000. Krátká forma ICE byla udělena již 6. září 1982, kdy byla zadána objednávka zkušebního vlaku InterCity Experimental.
280 km / h, které ICE 1 dosáhl se svými dvěma motorovými vozy a dvanácti mezilehlými vozy, bylo v té době revoluční. Představuje také výchozí bod pro moderní koncepci motorového vozu s uzavřenými širokými přejezdy vozů, daleko od vlaků tažených lokomotivou. ICE 1 byl tedy průkopnický pro moderní železniční dopravu.
Dodnes je pro ICE 1 charakteristický jeho „hrbatý“ jídelní vůz, který je o něco vyšší než u ostatních vozů, a díky tomu je ICE 1 snadno rozpoznatelný. Kromě otevřeného prostoru mají téměř všichny vozy 1. a 2. třídy také oddíly se šesti sedadly. Pouze část flotily ICE 1 mohla být použita také ve Švýcarsku a pouze tyto vlaky umožňovaly přímé spojení, například z Hamburku do Curychu – Churu nebo z Berlína přes Basilej do Interlakenu.
Díky své velké spolehlivosti ICE 1 stále stanoví standardy s průměrným počtem najetých kilometrů přes 500 000 kilometrů za rok. Celá flotila ICE 1 byla od roku 2005 komplexně modernizována, takže první generace ICE, například s koženými sedadly 1. třídy, splňuje současný standard ICE.
Aby se prodloužila životnost do roku 2030, bude ICE 1 podroben druhému přepracování. Několik jednotek má být zkráceno z dvanácti na devět vozů. Servisní vůz 803.1 bude znovu zařazen do nižší třídy a bude znovu zařazen jako 803.2 jako šestý vůz 2. třídy před palubní restauraci, tj. na původní pozici. Palubní restaurace, takzvaný keporkak, bude zachována. Jeden vůz první třídy a dva vozy druhé třídy budou z vlakové soupravy odstraněny.
Přestavba ukázkového vlaku začala na jaře 2019. Tento prototyp opustil norimberský závod 30. dubna 2020 a v osobní dopravě je od konce června 2020. Od té doby tři mezilehlé vozy, které byly seřazeny, sloužily jako rezervní a výdejní stojan na náhradní díly.
Na podzim 2019 začalo celkem pět předsériových přestaveb a zbývající vlaky by pak měly být do roku 2023 každé dva měsíce modernizovány. V případě potřeby se v rámci modernizace provádějí také obecné kontroly (IS 600 nebo 700). Modernizace probíhá v závodech v Neumünsteru (klimatizace), Uerdingenu (jeden motorový vůz, jeden mezikus řady 803), Norimberku (jeden motorový vůz, další mezi vozy) a Mnichově (oprava elektroniky). Objednávka je od května 2019 modernizaci 48 více jednotek, zbývajících 10 bude volitelně revidováno později. Celkem je na tuto modernizaci vyčleněno 320 milionů eur.
Podobné zprávy
Mezi východočeskými metropolemi se jezdí pod dohledem ETCS
Brightline West získal 2,5 miliardy dolarů pro železnici mezi Kalifornií a Las Vegas
Správa železnic zahájila tendr na závěrečnou část trati do jižních Čech