Po deseti letech výstavby vyjedou v neděli na nové trati mezi Wendlingenem a Ulmem první pravidelné vlaky.
Se změnou jízdního řádu odjíždí první regionální vlak z Wendlingenu ve 12:24 a první vlak z Ulmu odjíždí ve 12:29 po nové trase do Wendlingenu. První dálkový vlak následuje o několik hodin později. ICE 991 odjíždí ze Stuttgartu v 07:15 směrem na Ulm, o 43 minut později dorazí do Ulmu a je tedy asi o 15 minut rychlejší než na staré trase.
Stavba zhruba 60kilometrové trasy trvala deset let. V budoucnu mají vlaky jezdit po někdy strmé trase nejvyšší rychlostí 250 kilometrů za hodinu, čímž se také zkrátí doba cestování do Mnichova a Stuttgartu. Polovina nové infrastruktury vede nově vybudovanými tunely. Trasa byla oficiálně otevřena v pátek.
Poprvé bude obsloužena nová regionální zastávka v Merklingenu. U několika spojů se také zkrátí doba jízdy. Regionální vlaky navíc jezdí každou hodinu mezi Ulmem a Wendlingenem rychlostí 200 km/h.Na nové trati jezdí jednou za hodinu v obou směrech ICE. Podle Bahna je s ní vylepšená denní nabídka mezi Stuttgartem a Mnichovem zhruba o 20 až 90 cest. Pokud v roce 2025 zprovozní stuttgartská metro se svými spoji, měla by být doba jízdy mezi Stuttgartem a Ulmem zhruba o půl hodiny kratší.
Nová trať z Wendlingenu do Ulmu nevhodná pro nákladní vlaky
Nová trať mezi Wendlingenem a Ulmem, která byla oficiálně uvedena do provozu v pátek, je podle Petera Westenbergera, generálního ředitele Aliance nákladních železnic, pro nákladní dopravu nevhodná.
Na rozdíl od tvrzení o opaku ve fázi plánování by po nové trati, která byla příliš strmá, nejezdily žádné nákladní vlaky, vysvětlil Westenberger. I odlehčení předchozí trasy přes Neckarstal a Filstal tu bude nejdříve za tři roky – ale i tak „strmé stoupání Alb v Geislingenu stejně nebude pro těžké nákladní vlaky sjízdné“.
Zástupce zájmů soukromých železničních nákladních společností zklamalo i to, že pro letošní změnu jízdního řádu bude na síť připojeno jen kolem 74 kilometrů nových železničních tratí. Ale zatímco elektrické spojení Jade-Weser-Port mezi Wilhelmshaven a Oldenburg na severu posiluje železniční nákladní dopravu, nová vysokorychlostní trať mezi Wendlingen am Neckar a Ulm na jihu „nebude mít pro nákladní dopravu žádné využití“, tvrdí k Westenbergerovi. Upozornil také, že použití dvou lokomotiv pro lehké nákladní vlaky nebude podle provozovatelů ekonomické.
Podle aliance nákladní železniční dopravy bylo od přijetí plánu potřeb železnic na konci roku 2016 v celém Německu zprovozněno pouze 260 kilometrů nových železničních tratí – ekvivalent 43 kilometrů ročně. Z toho je 167 kilometrů prestižních vysokorychlostních tras Deutsche Bahn, které nemohou využívat běžné nákladní vlaky. Nákladní vlaky v Německu jezdí běžnou rychlostí mezi 80 a 140km/hod.
Foto © DB AG / Jannik Walter