Díky malému průmyslovému zázraku v továrně na výrobu asfaltu Veidekke v Kristiansundu bylo pomocí vodíku jako jediného zdroje energie vyrobeno 3 000 tun asfaltu. Je to poprvé v historii, kdy se asfalt vyrábí bez emisí skleníkových plynů, a závod byl vyvinut v úzké spolupráci s německou průmyslovou skupinou Benninghoven a za podpory společnosti Enova.
Začínající na špatném konci
„Dodavatelé asfaltu, zákazníci a úřady v Norsku si všichni stanovili tvrdé klimatické cíle. Při současném zaměření primárně na elektromobily a stroje je ale nemožné dosáhnout potřebného snížení. Ty tvoří méně než 20 % celkových emisí ze surovin, výroby a pokládky asfaltu v Norsku. Samotné používání vodíku v závodech může snížit celkové emise o 40 % a životní prostředí nerozlišuje mezi přímými a nepřímými emisemi,“ říká Martin Holmqvist, ředitel společnosti Veidekke Asphalt.
Vodík je budoucností v Evropě
„Německo a velké země EU uznávají, že vodík je nejrealističtější bezemisní energetickou možností, mimo jiné pro výrobu asfaltu. A vodík mohou větrné turbíny vyrábět, i když je větrno, ze solárních parků v létě a vodní energie během srážkových špiček. Proto je letos na podzim o naši výrobu asfaltu s vodíkem v Kristiansundu tak velký zájem z jiných zemí,“ říká Øivind Larsen, EVP společnosti Veidekke Infrastructure.
Potřebujeme moudré a odvážné politiky
„Rychle se blížíme k roku 2030 a bude to vyžadovat velkou odvahu a inovativní myšlení, abychom snížili emise skleníkových plynů natolik, aby došlo k náležitému rozdílu. Jsme zcela závislí na jasných směrnicích a prioritách, jak politicky, tak od našich zákazníků, abychom splnili naše společné závazky v oblasti klimatu. Nyní jsme dokázali, že je možné vyrábět pouze s vodíkem a můžeme využívat velké objemy v našich 25 závodech na výrobu asfaltu, pokud v Norsku existuje plnohodnotná průmyslová výroba a distribuce vodíku,“ uzavírá Larsen.
Výroba asfaltu je významným zdrojem emisí s cca. 400 000 tun CO2 v Norsku každý rok. Asfaltárna vyžaduje tolik energie, že elektřinu nelze použít při výrobě, a alternativami byly dosud plyn, propan, nafta, bionafta a dřevěné pelety, z nichž všechny mají své vlastní emise skleníkových plynů. Kromě toho EU přijala přísnější požadavky na využívání lesů a dala jasně najevo, že používání dřeva a pelet pro energetické účely bude od roku 2027 omezeno (směrnice o obnovitelných zdrojích).
úvodní foto: Výkonný ředitel Øivind Larsen a Veidekke Infrastruktur a ředitel Martin T. Holmqvist závodu Veidekke Asfalt,, autor foto Veidekke
[…] Continue reading První závod na výrobu asfaltu na světě na vodík at Transport Minutes. […]