Čtyřkolejné rozšíření západní linky mezi Marchtrenk a Wels postupuje rychle. Přes dálnici A25 vyrostou celkem tři nové mosty. Podle plánu byl první nový most podroben zátěžové zkoušce.
Během úspěšných zkoušek zatěžují mostní konstrukci současně až čtyři lokomotivy ÖBB, každá o hmotnosti kolem 80 tun. Mezitím se všechna statická data shromažďují a pečlivě vyhodnocují. Tímto způsobem lze určit nejmenší deformace v nosné konstrukci. Ty se pak porovnají s dříve vypočtenými hodnotami. Aby bylo možné skutečně pokrýt všechny mostní plochy asi 85 metrů dlouhého mostu, musely být lokomotivy vymanévrovány do 10 různých poloh.
Práce během probíhajícího provozu: Jako operace v otevřeném srdci
První ze tří mostů má být uveden do provozu v červnu 2024. Vlaky na západní trase pak budou přesměrovány přes nový most, aby bylo možné následně demontovat a znovu postavit stávající mostní konstrukci. Zvláštní výzvou je, že veškeré práce probíhají během provozu na západní trase a na dálnici A25. Jde nejen o organizační, ale i logistickou výzvu. V úseku Linz-Wels jezdí denně až 450 vlaků. Stavba nových mostů je jako operace otevřeného srdce.
„Současné budování a udržování nepřetržité železniční dopravy je vrcholnou disciplínou při rozšiřování západní trasy mezi Lincem a Welsem,“ vysvětluje Heinz Dudek, projektový koordinátor ÖBB-Infrastructure AG.
Čtyřkolejné rozšíření západní trati zůstane v následujících letech jedním z hotspotů pro expanzi železnice v Rakousku.
ÖBB paralelně pracuje na čtyřech projektech rozšíření podél západní trasy: Seřaďovací nádraží v Linci západ – úsek signálního mostu Linz východně od hlavního nádraží v Linci se v současnosti plánuje. Ve výstavbě je západní strana hlavního nádraží v Linci a úsek Marchtrenk – Wels. Práce tam pokračují na plné obrátky podle plánu. Stavba začne v polovině roku v úseku Linz – Marchtrenk. To znamená, že celý 24 km dlouhý úsek od sjezdu Linz-west do Welsu bude ve výstavbě od poloviny roku 2024. Jen letos bude mezi Lincem a Welsem investováno kolem 110 milionů eur do modernizace dvoukolejné trati z císařské éry na čtyřkolejnou pro budoucí železniční dopravu. Nebo, jinak řečeno, kolem 2 milionů eur týdně.