Řecko a Bulharsko zahájily v sobotu komerční provoz dlouho odkládaného plynovodu, který pomůže snížit závislost jihovýchodní Evropy na ruském plynu a posílí energetickou bezpečnost. Plynovod o délce 182 km poskytne úlevu Bulharsku, které se snaží zajistit dodávky plynu za dostupné ceny od konce dubna, kdy ruský Gazprom (GAZP.MM) přerušil dodávky kvůli Sofii, která odmítla platit v rublech.
Rusko snížilo své dodávky plynu do Evropy poté, co Západ uvalil sankce na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Země Evropské unie hledali alternativy, aby si zajistily alternativní dodávky při rostoucích cenách.
„Tento plynovod mění hru. Je to změna hry pro Bulharsko a pro energetickou bezpečnost Evropy. A znamená svobodu. Znamená osvobození od závislosti na ruském plynu,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová během slavnostního zahájení v Sofii, které se zúčastnila. Vedoucí představitelé Bulharska, Řecka, Ázerbájdžánu, Rumunska, Srbska a Severní Makedonie.
Azerbajdžánský plynovod bude silnou alternativou k Ruskému
„Jak tady v Bulharsku, tak v celé Evropě lidé pociťují důsledky ruské války. Ale díky projektům, jako je tento, bude mít Evropa dostatek plynu na zimu,“ řekla. Plynovod Interconnector Greece-Bulharia (IGB) přepraví 1 miliardu metrů krychlových (bcm) ázerbájdžánského plynu do Bulharska. S počáteční kapacitou 3 mld. m3 ročně a plány na její pozdější zvýšení na 5 mld. m3 by plynovod mohl poskytovat neruský plyn do sousedního Srbska, Severní Makedonie, Rumunska a dále do Moldavska a Ukrajiny.
Bude přepravovat plyn ze severořeckého města Komotini do Staré Zagory v Bulharsku. IGB je napojen na další plynovod, který je součástí jižního plynového koridoru, který přepravuje ázerbájdžánský plyn do Evropy. Plynárenští operátoři v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku v pátek navrhli přepravit zvýšené ázerbájdžánské zásilky prostřednictvím svých sítí do střední Evropy. Plynovod v hodnotě 240 milionů eur (235,18 milionu USD) je ovládán společným podnikem mezi bulharskou státní energetickou společností BEH, řeckou plynárenskou společností DEPA a italskou společností Edison. Plynovod by se měl dále rozšiřovat po Východní Evropě, tak aby vytvořil silnou alternativu vůči Ruskému plynu, který odmítá dále dodávat Rusko. To může vést ke sníženy cen na trhu v řádu procent.