Společnost RegioJet ve spolupráci s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (FŽP ČZU) spouští nový benefiční program Cesty za stromy zaměřený na obnovu a ozdravení české krajiny. Program bude financován prostřednictvím tzv. „uhlíkového kreditu“ – volitelného příplatku k jízdence, který cestujícím umožní kompenzovat svou uhlíkovou stopu.
Podpora komunitních projektů bez zbytečné byrokracie
Cílem benefičního programu je odstranit administrativní a finanční bariéry, které často brání finanční podpoře projektů zaměřených na výsadbu stromů, obnovu stromořadí nebo zlepšení biodiverzity krajiny. Program je navržen tak, aby podpořil menší komunitní projekty, na kterých se žadatelé aktivně podílejí. Zajistí nejen financování nákladů na sazenice a materiál, ale i dobrovolnickou pomoc při realizaci a občerstvení pro všechny zúčastněné.
Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, k tomu říká: „Cestování vlakem je nejbezpečnější a nejekologičtější forma veřejné dopravy. Všechny naše vlaky jsou čistě elektrické, ale výroba elektrické energie stále zatěžuje životní prostředí. Tuto zátěž chceme kompenzovat. Zaměřujeme se na návrat zeleně do narušené a poškozené krajiny. Nejlepší způsob, jak chránit přírodu, je naučit se ji milovat. A milovat ji začneme tehdy, když ji začneme navštěvovat a oceňovat ji. Dobrovolnictví a aktivní zapojení do ochrany přírody navíc pomáhá budovat vztahy mezi lidmi, což je něco, co dnes ve společnosti chybí.”
Příjmy z uhlíkového kreditu budou ukládány na samostatný účet, jehož stav bude veřejně přístupný na webu regiojet.cz/cesty-za-stromy. Na těchto stránkách budou rovněž zveřejňovány detaily o realizovaných projektech včetně rozpočtu a fotodokumentace.
Kdo může žádat o podporu?
O podporu mohou žádat obce, spolky, neziskové organizace, školy, knihovny, zemědělci, drobní vlastníci půdy i neformální skupiny. Podmínkou je komunitní charakter projektu a jeho zaměření na veřejně přístupná místa v souladu s územním plánem. Žádosti lze podávat online prostřednictvím formuláře na stránkách regiojet.cz/cesty-za-stromy.
Odborné vedení a dvoukolový výběr projektů
Fakulta životního prostředí ČZU přispěla coby expertní konzultant pro nastavení odborných podmínek projektů a připraví manuály s doporučením pro správnou výsadbu a péči o stromy. Projekty budou hodnoceny dvoukolově – nejprve interním odborným administrátorem a následně hodnotící komisí se zapojením odborníků, která vybere ty nejlepší dle bodového ohodnocení.
Podpora širokého spektra projektů
Program se zaměří na výsadbu stromů ke zlepšení mikroklimatu, revitalizaci opuštěných ploch, obnovu stromořadí, větrolamů, remízků či břehových porostů. Cílem je nejen ekologická stabilita krajiny, ale i rozvoj komunitních vazeb.
Zapojit se může kdokoli – jako autor projektu (a příjemce podpory), dobrovolník při realizaci nebo platbou dobrovolného příspěvku při nákupu jízdenky u RegioJetu.
Petr Zasadil z Fakulty životního prostředí ČZU k tomu dodává: „Vážíme si podobných aktivit, které vedou k obnově a zlepšování stavu české krajiny a rádi je jako fakulta podporujeme. Osobně se mi líbí, že tento program si klade za cíl vracet do krajiny naše původní druhy dřevin a spojovat nové výsadby s podporou biologické rozmanitosti. Výsadba dřevin v krajině představuje nejen kompenzaci uhlíkové stopy, ale zároveň vytváří pestřejší a odolnější krajinu, která se bude lépe vyrovnávat s důsledky klimatických změn a extrémními výkyvy počasí.“
Podobné zprávy
Cathay Group překonala hranici 100 000 cestujících za jediný den
a&o otevírá v Belgii už druhý hostel během dvou měsíců
Kouzelný mexický Karibik nebo tajuplný Sečuán. Nepoznané s poznávacími zájezdy Čedoku v 58 zemích