Obavy spolkové společnosti vzbuzuje také prudký nárůst uživatelských poplatků za železniční síť Deutsche Bahn v příštím roce – tzv. ceny za trasu.
Vysoká dodatečná finanční zátěž, zejména nákladní a dálkové dopravy, by mohla vést ke stagnaci poptávky na železniční síti, uvedl šéf nové železniční infrastruktury InfraGo Philipp Nagl. „Musíme společně s federální vládou najít řešení, jak omezit neúměrné zvyšování poplatků v železniční nákladní dopravě a dálkové železniční osobní dopravě,“ dodal.
Ceny tras jsou železniční mýto, které vybírá InfraGo. Platit ji musí všechny společnosti, které železniční infrastrukturu využívají, včetně samotných železničních dopravních podniků.“Z těchto prostředků financujeme průběžné náklady na provoz, údržbu a investiční příspěvky DB ve více než 33 000 kilometrů dlouhé železniční síti Německo,“ vysvětlil Nagl.
Vzhledem k vysoké inflaci posledních let oznámila InfraGo pro příští rok průměrné zvýšení poplatků o šest procent. Tato zvýšení musela schválit Federální síťová agentura. Problém: Regionální doprava je sice zodpovědná za většinu železniční dopravy, ale ta je kvůli zákonným předpisům povolena jen v malé míře. Síťová agentura schválila pouze zvýšení cen tras pro tento segment o 0,6 procenta.
Dálková a nákladní doprava tak bude v příštím roce požádána o neúměrné platby. Ceny tras se zvýší o 16,2 procenta u nákladní dopravy a o 17,7 procenta u dálkové dopravy. Z pohledu průmyslu je to vážná rána pro konkurenceschopnost železnice ve srovnání se silnicí. Nagl proto mimo jiné navrhuje omezit dodatečné zatížení v železniční nákladní dopravě na šest procent prostřednictvím federální dotace na trať.