Nehodu vlaku u Garmisch-Partenkirchenu před čtyřmi týdny mohly podle mediální zprávy spustit závady na svršku.
Jak ve čtvrtek uvedl Bayerischer Rundfunk , v oblasti neštěstí byly rozbité betonové pražce, což mohlo způsobit vykolejení regionálního vlaku. Vysílatel cituje z dokumentu Bundestagu, podle kterého mohlo dojít k posunu kolejí. Jako důvod jsou uváděny „vodorovné zlomy betonových pražců“ na místě neštěstí a části betonových pražců byly rovněž „předpoškozeny“. To pravděpodobně vedlo k „nepřípustnému rozšíření jízdního pruhu a ztrátě vedení v jízdním pruhu“. DB Netz AG jako odpovědná infrastrukturní dceřiná společnost Deutsche Bahn podle zprávy nechtěla podezření komentovat.
Nehoda vlaku 3. června zabila čtyři ženy a 13letého chlapce a zranila téměř 70 lidí. Na vyšetřování příčiny neštěstí se kromě státního zastupitelství v Mnichově podílí také Spolkový úřad pro vyšetřování železničních nehod (BEU).
Je patrné, že počet úseků s omezenou rychlostí v Horním Bavorsku pár dní po vykolejení výrazně vzrostl. Úseky s omezenou rychlostí jsou obvykle úseky trati o délce několika set metrů, po kterých mohou vlaky jet pouze nízkou rychlostí. Důvodem mohou být zchátralé mosty, staveniště nebo sekací práce. Pro případ poškození tratě se zřizují i pomalé úseky. Jen v jižním Bavorsku je v současnosti kvůli poškození svršku téměř 20 omezení rychlosti, všechna s výjimkou tří přibyla podle Bayerischer Rundfunk teprve krátce po vlakové nehodě hlášena. Pět z nich samo na trase Mnichov – Garmisch – Mittenwald. Postiženy jsou také trasy z Mnichova do Rosenheimu a Freilassingu, do Mühldorfu a do Lenggries a také trasa z Dachau do Altomünsteru. To samo sebou přináší zpoždění vlaků, díky špatné či minimální údržbě tratí.
EVN