V reakci na celostátní parkovací nálepku ve Vídni od března zavedly některé okolní obce v Dolním Rakousku zóny krátkodobého stání. Některé z nich budou v blízké budoucnosti rozšířeny – v některých případech opět.
V Purkersdorfu (okres St. Pölten) nedávno obecní zastupitelstvo rozhodlo, že od května existující zóna krátkodobého stání bude poprvé rozšířena v příštím roce. Ulice Herrengasse, Hardt-Stremayr-Gasse, Bad-Säckingen-Straße a Pfarrhofgasse pak budou patřit do nové „zelené zóny“. Parkování je první tři hodiny zdarma, poté bude cena dvě eura za hodinu. Měly by existovat i denní oprávnění.
Lidé, kteří bydlí v Purkersdorfu, tedy rezidenti, ale i podnikatelé a stálí zaměstnanci, mohou žádat o paušální parkovné ve výši 35 eur ročně. „Rozhodnutí jsme si neusnadnili, dokonce jsme zadali vlastní pracovní skupinu a byli v neustálém kontaktu s úřady spolkové země Dolní Rakousko,“ vysvětluje starosta Stefan Steinbichler (SPÖ) ve zprávě magistrátu.
Rozšíření ve Vösendorfu a Langenzersdorfu
Další zóny krátkodobého stání vzniknou také ve Vösendorfu (okres Mödling), například v Haidfeldsiedlung. Podle městského úřadu jsou problémy se služebními auty, která v osadě parkují. Zatím ale není jasné, kdy nový parkovací řád začne platit. Jednou z možností je vstoupit v platnost začátkem roku. Odpovídající značky již byly umístěny, ale stále jsou zakryté, protože zóna krátkodobého stání ještě neplatí.
Zóny krátkodobého stání v Langenzersdorfu (okres Korneuburg) byly a budou rovněž okrajově rozšířeny. Před měsícem se situace tu a tam v malém měřítku vyhodnotila a zlepšila, říká místostarosta Josef Waygand (ÖVP). Vzhledem k podnětům obyvatel se stále plánují revize. „Situace je relativně uvolněná,“ říká Waygand. Zóny krátkodobého stání se jeví jako dobré řešení, většina občanů by s nimi byla spokojena.
Změny ve Schwechatu a Zwölfaxingu
Ve Schwechatu (okres Bruck an der Leitha) se na několik příštích měsíců chystají změny. Původně měla být situace znovu vyhodnocena až na jaře, ale nyní se „brzy něco stane,“ hlásí mluvčí městského tisku Dejan Mladenov. Jak přesně budou úpravy vypadat, zatím není známo. O tom se rozhodne na prosincovém zasedání zastupitelstva.
Kvůli zónám krátkodobého stání ve Schwechatu se na řešení pracuje i v nedalekém Zwölfaxingu (čtvrť Bruck an der Leitha), protože mnozí by zde podle příslušného městského úřadu parkovali – zatím bezplatně – auta. Úkolem byla pověřena pracovní skupina složená z místních zastupitelů. Zatím nejsou žádné podrobnosti.
Spokojenost v Gerasdorfu a Brunn am Gebirge
Naopak v Gerasdorfu (okres Korneuburg) a Brunn am Gebirge (okres Mödling) jsou lidé se současným stavem spokojeni a nevidí potřebu změn. Také v Perchtoldsdorfu (okres Mödling) „současná regulace zóny krátkodobého stání (po rozšíření v září, pozn.) zůstává tak, jak je,“ vysvětluje mluvčí magistrátu. Situace se však sleduje, aby bylo možné v případě potřeby přijmout opatření.
Zóna krátkodobého stání v Gerasdorfu byla zavedena teprve koncem dubna, aby sbírala zkušenosti z Vídně. Podle starosty Alexandra Vojty (SPÖ) se pozornost soustředila na určité oblasti a koncept fungoval. Cíl byl splněn, rezidenti mohou parkovat zdarma se zvláštním povolením. Zóna krátkodobého stání v Brunn am gebirge platí od března a byla rozšířena až v září. Tak jsme dostali situaci pod kontrolu, říká starosta Andreas Linhart (SPÖ). „Žádné stížnosti obyvatel nejsou,“ uvedl politik. A to je přesně to, co považuje za měřítko dobrého fungování systému.
„Celé místo jako zóna krátkodobého parkování je krátkozraké“
Kritika „řešení krátkodobých parkovacích zón“ naopak přichází od ÖAMTC. Z technického hlediska to není optimální, protože by vznikaly tvrdé limity, vysvětluje dopravní expert ÖAMTC Matthias Nagler. „Kritika se týká samotné zóny krátkodobého parkování ve Vídni, protože nemá žádné řídicí účinky a zaparkovaná vozidla nejsou ve městě inteligentně rozmístěna.“ Bylo by to proto, že zóny krátkodobého parkování ve Vídni jsou všude stejné a všude by platila stejná pravidla.
Nagler však upozorňuje, že krátkodobé parkovací zóny v obcích sousedících s Vídní v Dolním Rakousku mají dopad na tyto občany. Pokud žádáte o bezplatnou výjimku, stále musíte platit za zpracování. Hosté rezidentů jsou také vázáni maximální povolenou dobou parkování. „Provozovat celé místo jako zónu krátkodobého stání je krátkozraké,“ shrnuje odborník. Ten zároveň ukázal na Brno, které se vydalo cestou restrikce v celém městě, kde značná část obyvatel proti systému brojí a stěžuji si na nemožnost zaparkovat v místě bydliště. Podle něj někteří obyvatelé musí parkovat až 3km daleko od místa bydliště. To je přitom nepřijatelné ze všech možných důvodů. Obyvatelé když už něco vlastní, tak to chtějí využívat a ne za to být trestáni, jak to vnímají Čeští politici a doslovně ždímají o peníze obyvatele měst.
Foto zaparkovatuletiste.cz