Ruský letecký průmysl našel způsob, jak udržet svou flotilu provozuschopnou navzdory sankcím.
Ruská invaze na Ukrajinu vyústila v mezinárodní sankce, které těžce zasáhly ruský letecký průmysl. Ruské aerolinky, jako je Aeroflot, nyní nemohou létat do většiny destinací světa a některé země zakázaly ruským aerolinkám používat jejich vzdušný prostor. Výrobci letadel včetně Boeingu a Airbusu navíc zastavili vývoz svých letadel do Ruska a také přestali dodávat náhradní díly ruským aerolinkám. To vyústilo v plán ruských aerolinií začít kanibalizovat svá letadla, aby většinu jejich flotily udržely v provozu.
Kanibalismus letadel
Kanibalismus letadel obvykle nastává, když je zoufalá potřeba konkrétní části a neexistují žádné alternativní zásobovací trasy. Letadla vyžadují neustálou údržbu, aby byla zajištěna jejich letová způsobilost. Pravidelná údržba, jako je výměna pneumatik nebo kontrola lopatek motoru, to vše vyžaduje neustálý přísun náhradních dílů. Přerušení této dodávky může vést ke snížení velikosti flotily, což v konečném důsledku ovlivní provozní kapacitu letecké společnosti.
Řešením tohoto problému je kanibalismus letadel. Inženýři v podstatě odstraní funkční část jednoho letadla a nahradí rozbitou část v jiném letadle, aby umožnilo letadlu létat. V některých případech se z letadel, která jsou odeslána na vrakoviště, odebírají pracovní díly, protože se považuje za neudržitelné kanibalizovat letadlo, které stále letí. Části se proto někdy místo toho odebírají ze sešrotovaného letadla, aby se snížily ekonomické ztráty spojené s kanibalizací plně funkčního letadla.
Ruské aerolinky se budou muset uchýlit ke kanibalismu své flotily kvůli dovozním omezením západních zemí, které brání Boeingu a Airbusu ve vývozu náhradních dílů do Ruska. Efektivně odebírají náhradní díly ze stávajících letadel, aby zajistili bezpečnost své flotily, což snižuje provozní kapacitu flotily, protože některá letadla se mohou stát nepoužitelnými.
Zpráva o ruském letectví
Podle ch-aviation se objevila uniklá neoficiální zpráva ruské vlády, která podrobně popisuje jejich předpoklady o tom, jak se bude ruský letecký sektor vyvíjet v příštím desetiletí. Zpráva pokrývá širokou škálu metrik pro měření rozvoje ruského letectví, včetně počtu cestujících a počtu komerčních letadel. Téměř všechny tyto metriky vykreslují nešťastnou a negativní budoucnost průmyslu, protože Rusko pokračuje ve své invazi na Ukrajinu.
Pesimističtější pohled do budoucna znamená nedostatek letadel zahraniční výroby, který se ruská vláda zavázala vyřešit rozšířením domácí komerční flotily ruské výroby. Pokud budou sankce pokračovat, Rusko předpovídá, že v nejhorším případě by musela být uzemněna více než polovina komerčních letadel v Rusku.
Plán na zvýšení počtu letadel ruské výroby bude stát 627 miliard rublů (9,7 miliardy dolarů) a „do roku 2030 by do národní flotily přidal 1 000 letadel ruské výroby“. Tento krok jistě zmírní tlak na ruské aerolinky, aby udržovaly svou zahraniční flotilu, a mohl by snížit závislost Ruska na letadlech ze západu. Přesto se tato vysoká cenovka nepochybně stane obrovskou zátěží pro ruské daňové poplatníky, zvláště pokud bude inflace nadále narůstat. To může přinést nejenom nespokojenost s režimem v zemi, ale i dalekosáhlé problémy ekonomiky Ruska.
Alternativní zdroje dílů
Kromě kanibalismu patří mezi další možné cesty k nalezení náhradních dílů jejich získávání ze zemí, na které se v současné době nevztahují sankce, například prostřednictvím prodejců v Turecku a Indii. Čína už podle agentury Reuters odmítla požadavky ruských aerolinek na díly, což můžeme pravděpodobně přičíst strachu ze sankcí ze Západu.