Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje tři varianty, jak nahradit české letouny L-410 poté, co se z výrobního podniku Aircraft Industries stáhli ruští vlastníci. Uvedla to agentura Interfax. V dubnu bylo oznámeno, že kunovického výrobce letounu L-410 kupuje od ruského vlastníka firma Omnipol, v květnu z představenstva i dozorčí rady odešli ruští zástupci.
„Bohužel, kolegové z Česka se vydali cestou jiných leteckých firem ze zemí, které nejsou k Rusku přátelské, a to nehledě na všechna předběžná ujištění a naše naděje,“ řekl náměstek ministra Oleg Bočarov během ekonomického fóra ve Vladivostoku. „Právě kvůli prosbám české vlády jsme zachovávali nýtování a montáž trupu (L-410) na českém území, ačkoliv v podstatě máme veškerou výrobní dokumentaci. Pokládali jsme tuto průmyslovou spolupráci za důležitou. Ale změnili se vlastníci a udělalo se vše pro zničení této spolupráce,“ dodal.
Ministerstvo podle Bočarova spolu s dalšími resorty a velkým odběratelem L-410, aerolinkami Avrova, zvažuje tři scénáře: udržení ruských letounů L-410 v provozuschopném stavu za pomoci náhradních dílů ze sekundárního trhu, další možností je výroba součástek v uralském závodu civilního letectví UZGA, kde se letouny L-410 montovaly, a třetí scénář počítá s výrobou letounu TVRS-44 „Ladoga“, jehož vývojem se také zabývá UZGA.
„Třetí případ se mi zdá nejvíce perspektivní, ale potřebuje vyhodnocení. Vidíme, že jsme nevzali v potaz možnost výroby Ladogy jako univerzálního letounu pro 44 cestujících, který by se opíral o stejné systémy, včetně palubních, unifikovaných v celé třídě regionálních letadel,“ řekl Bočarov.
Letoun Ladoga má nahradit letouny An-24 a An-26 ze sovětských dob. Zkoušky letadla by měly začít v roce 2024, sériová výroba se očekává v roce 2027, dodal Interfax. Ladoga je podle dostupných informací vlastně letounem Let L-610, který byl vyvinut rovněž v Kunovicích v tehdejším Československu v 80. letech minulého století na sovětskou žádost. Vše ale skončilo výrobou prototypů.
Ale v roce 2018 Bočarov ohlásil, že Rusko je připraveno odkoupit výrobní dokumentaci L-610, aby jej vyrábělo pro vnitrostátní linky. Stroj by měl zaplnit mezeru mezi L-410 pro 19 cestujících a Il-114 pro 68 pasažérů. O rok později si aerolinky Poljarnyje avialinii objednaly u UZGA deset letounů L-610. Tehdy se počítalo se spuštěním jejich výroby v roce 2025. Zkratka TVRS-44 znamená turbovrtulový regionální letoun pro 44 cestujících.
foto Wikipedia