Rusko podepsalo změny předchozí vyhlášky , které výrazně rozšířily rozsah letadel a dílů, které mohou letecké společnosti země používat. Jedna ze změn vyhlášky odstraňuje dřívější omezení, která aerolinkám umožňovala používat pouze součásti letadel, které byly certifikovány americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA), Agenturou pro bezpečnost letectví Evropské unie (EASA) nebo Transport Canada.
Podle revidovaného zákona, který podepsal ruský premiér Michail Mišustin 9. května 2022, je povoleno používat díly certifikované leteckými úřady jakékoli země. Kromě toho mohou letecké společnosti používat letadla, která mají osvědčení o letové způsobilosti nebo rovnocenný dokument vydaný leteckým úřadem jakékoli země. Dokumentace výrobce dílů, aktualizace digitálních systémů letadel a nejnovější navigační databáze již také nejsou vyžadovány.
Změny se týkají letadel zahraniční výroby provozovaných ruskými leteckými společnostmi i letadel ruské výroby, která mají díly zahraniční výroby. Rusko podniká různé kroky k překonání sankcí uvalených po jeho invazi na Ukrajinu a k udržení svých letadel ve vzduchu. Vyhláška byla dříve aktualizována 12. března 2022, aby odstranila četná omezení týkající se údržby letadel. Například umožnil externím stranám udržovat osobní letadla provozovaná ruskými leteckými společnostmi.
Tyto změny, stejně jako předchozí kroky Ruska umožňující jeho leteckým společnostem přeregistrovat cizí letadla, a fakticky je zabavit jejich legitimním vlastníkům, vedly k tomu, že různé mezinárodní instituce vyjádřily obavy o bezpečnost. V dubnu 2022 přidala Evropská komise na svou černou listinu bezpečnosti 21 ruských leteckých společností a FAA snížila ruskému hodnocení letecké bezpečnosti kvůli nedodržování bezpečnostních norem ICAO.