Ruská United Aircraft Corporation (UAC) zahájila výrobu 20 úzkotrupých letounů dlouhého doletu Tu-214. V rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS dne 6. dubna 2022 generální ředitel UAC Jurij Slyusar potvrdil, že domácí letadla Tu-214 nahradí zahraniční letadla Boeing a Airbus. Společnost také plánuje v blízké budoucnosti zrychlit tempo sériové výroby.
Společnost také zvýší výrobu dvou dalších letadel ruské výroby – Iljušin Il-96 s dlouhým doletem a širokotrupým osobním tryskáčem a Iljušin Il-76, víceúčelový čtyřmotorový s pevným křídlem ze sovětské éry. strategický letoun s turbodmychadlovým s motorem. Dopad mezinárodních sankcí vyvolal mnoho otázek o tom, jak může Rusko udržet svá letadla ve vzduchu. Boeing i Airbus pozastavily podporu pro letadla provozovaná ruskými leteckými společnostmi, včetně zastavení poskytování nových dílů, údržby a služeb technické podpory.
Velké oživení výroby letadel Iljušin
To přimělo Rusko zvážit oživení programů domácích letadel, zejména Tupolev Tu-214 a Iljušin Il-96. Na konci března 2022 ruský vicepremiér Jurij Borisov oznámil, že kazaňský letecký výrobce Kazan Aircraft Production Association (KAPO) by měl vyrábět 10 Tu-214 ročně. Později, 1. dubna 2022, Andrej Jelčaninov, člen představenstva Vojensko-průmyslové komise Ruska, odhalil, že Rusko by mohlo zřídit další středisko výroby letadel v Kazani, hlavním městě Republiky Tatarstán, aby se zabránilo nedostatku náhradních dílů, protože stále pociťuje dopady mezinárodních sankcí uprostřed ruské invaze na Ukrajinu.
Očekává se, že nové zařízení, které by mohlo zahájit provoz v roce 2023, bude vyrábět díly pro různé typy letadel, ale zaměří se především na dodávky náhradních dílů pro letadla domácí výroby, jako jsou Tupolev Tu-214 a Iljušin Il-76. Plány na otevření nového národního centra pro výrobu náhradních dílů pro letadla již byly projednány s Borisovem a prezidentem země Vladimirem Putinem, uvedl Interfax.
„Probíhají snahy o vytvoření jediného centra v Kazani pro výrobu dílů pro různé typy letadel, především civilní Tu-214 a nákladní Il-76. Předpokládá se, že zařízení by bylo vybaveno především stroji ruské výroby.“ řekl Jelčaninov . Mezitím Rusko také zvažuje větší zaměření na Suchoj Superjet 100 a Irkut MC-2.