Příslušné plány odhalil náměstek generálního ředitele provozovatele pro osobní dopravu Dmitrij Pegov v rozhovoru pro web Svazu železničních zařízení.
Podle něj se plánuje certifikace elektrického vlaku ES104, který bude obdobou Lastochek řady ES2G (nejmasovější model tohoto vlaku, k dnešnímu dni je vyrobeno více než 160 EMU). Měl by mít trakční pohon domácí výroby: výrobce Ural Locomotives (součást Sinara Transport Machines) loni oznámil plány na zahájení výroby komponentu na rok 2023. Změní se i exteriér hlavního vozu.
Na druhé straně by měl být vyvinut a v roce 2024 schválen bi-mode (AC a DC) elektrický vlak ES105, který nahradí Lastochku modelu ES1P (podle Railgallery bylo vyrobeno více než 40 takových vlaků).
Dmitrij Pegov říká, že v roce 2022 se s ohledem na geopolitickou a ekonomickou situaci Uralské lokomotivy a jejich výrobci potýkali s problémy s dodávkami zahraničních dílů. Na prvním místě jde o hlavního partnera – společnost Siemens, která oznámila svůj odchod z Ruska v květnu 2022. „Aby mohla výroba pokračovat, začaly Ural Locomotives rychle pracovat na vývoji nové řady elektrických vlaků Lastochka s ruskými komponenty. “, poznamená.
Smlouvu na dodávku a údržbu 1 200 vozů elektrických vlaků Lastochka (platforma Desiro Rus) podepsaly RŽD, Sinara Group a Siemens v roce 2011 s požadavkem zajistit vysokou úroveň lokalizace výroby na Uralských lokomotivách. Navázal na kontrakt z roku 2009 po předchozím dovozu 54 vlaků (byly pojmenovány jako model ES1) z Německa. Dmitrij Pegov říká, že dnes RŽD již obdrželo 224 elektrických vlaků Lastochka (1 280 vozů) různých úprav. STM řekl deníku Kommersant na jaře 2022, že úroveň lokalizace Lastochkas v tu chvíli představovala 85–87 %.
V roce 2021 Ural Locomotives oznámila vytvoření nové platformy pro elektrické vlaky pod názvem Lastochka.Beta s cílem poskytnout ji pro městskou dopravu. Později se projekt přejmenoval na Vostok, podrobně byl představen na výstavě Innoprom v létě 2022. Tehdy byly oznámeny plány na možnost sestavení vlaku ze 3 až 12 vozů, jeho přizpůsobení pro různé výšky nástupišť (200, 550, 1 100 a 1 300 mm), zajišťují rychlost zrychlení až 1,1 m/sek. Vlak měl být připraven k testování v květnu 2023. „Nejde o obdobu starých vlaků. Výrobu plně ruského vlaku jsme připravovali několik let a nyní tuto práci provádíme,“ poznamenává tisková služba STM.
Kromě toho Dmitrij Pegov uvedl, že Uralské lokomotivka současně vyvíjejí dvoupatrové elektrické vlaky pro městskou a meziregionální dopravu a také vlaky se zařízením pro skladování energie (předsériová modifikace vlaku Vostok s bateriemi a autonomním dojezdem až 125 km oznámila společnost Ural Locomotives k výrobě v roce 2024). Probíhá také implementace bezobslužné jednotky Lastochkas s GoA4.
V listopadu 2022 bylo oznámeno, že Ural Locomotives plánují zvýšit výrobní kapacitu. Byl tak připraven plán rozvoje lokality, který umožní zvýšit výrobu nových elektrických vlaků, včetně rychlovlaků, o více než 35 %.