Nizozemská televizní stanice NPO 1 zachytila v reportáži problém, s nímž se mohou po brexitu potýkat Britové při příjezdu do států Evropské unie, ale naopak i obyvatelé Evropské Unie směřující do Velké Británie. Nizozemští celníci totiž kvůli zákazu dovozu některých potravin zabavili jednomu z řidičů chléb s uzeninou, který si vezl jako svačinu. „Vítejte v brexitu, pane,“ říká v reportáži překvapenému Britovi jeden z celníků.
Británie opustila Evropskou unii loni na konci ledna. Na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu pravidel EU. Od počátku roku platí provizorně dohoda o nových vztazích, na které se Británie a EU dohodly na Štědrý den. Na jejím základě mimo jiné nemohou Britové při individuálních cestách do EU dovážet určité druhy potravin, například maso, ryby či mléčné produkty.
V reportáži nizozemské televize NPO 1 je zachycen zásah celníků, kteří kontrolují cestující z trajektu, jenž připlul do přístavu Hoek van Holland. „Už nesmíte do Evropy dovážet určité druhy potravin, jako je maso, ovoce, zelenina, ryby a takové věci,“ říká jeden z celníků udivenému Britovi, kterému zabavuje svačinu zabalenou v alobalu. Na mužův dotaz, zda si může nechat aspoň chléb, když z něj vybere maso, celník odpovídá: „Ne, všechno bude zabaveno. Vítejte v brexitu, pane, omlouvám se.“
Podle Evropské komise je zákaz dovozu masa a mléčných výrobků z Británie nutný, aby se zabránilo přenosu choroboplodných zárodků, které by mohly mimo jiné způsobit u zvířat nemoci, jako je slintavka a kulhavka či klasický mor prasat.
Na tento stejný problém však už upozorňují i řidiči kamionů, kteří míří z a do Velké Británie. Naprostá většina z řidičů tak odmítá dojet do cíle a kontaktuje přímo na hranicích vedení své firmy co se stalo a že nemá peníze na to jíst draho v restauracích a fastfoodech, které mimochodem musí být také zavřeny. Řada firem díky tomu přichází o nemalé zakázky, díky odmítání řidičů jezdit do Velké Británie. V Česku pak několik firem se už ozvalo velvyslanectví Velké Británie, kde protestovalo s tímto přístupem a jednáním, kde zároveň hrozili žalobami na Velkou Británii a celou Evropskou Unii za absurdní situaci, kterou působí nemalé problémy, ale i škody jejich zaměstnancům. Jako první na tento problém upozornili Nizozemské NPO 1 a Aktuálně.cz .
Zdroj : aktuálně.cz, NPO 1, DPA