Švédská letecká a obranná společnost Saab, která uzavřela partnerství s Adani Group na výrobě stíhačky Gripen E v Indii, v pondělí uvedla, že s touto dohodou již nepokračuje. „Rozhodli jsme se nepokračovat v ujednání s Adanis,“ řekl Mats Palmberg, předseda představenstva a generální ředitel Saab India, v pondělní interakci s médii v Novém Dillí. Saab a Adani Group oznámily své partnerství 31. srpna 2017. Dohoda mezi nimi vstoupí v platnost, pokud bude Saab vybrán jako zahraniční partner pro dodávku stíhačky Gripen E.
Reklamy
Saab je jedním ze sedmi globálních leteckých gigantů, kteří soutěží ve výběrovém řízení, jehož hodnota se odhaduje na více než 870 miliard až 1 015 miliard korun) na 114 středních víceúčelových stíhacích letounů pro indické letectvo. Kromě Saabu mezi ně patří Boeing se svým F/A-18E/F Super Hornet (USA), Lockheed Martin se svým F-21 (USA), Dassault s Rafale (Francie), Eurofighter Typhoon (Evropa) a dvě stíhačky z Ruska: MiG-35 a Suchoj-35.
Menší podíl ve firmě podmínkou výroby
Na otázku, kdo bude Saab partnerem při stavbě Gripenu E v Indii, Palmberg odpověděl, že za předpokladu, že ministerstvo obrany povolí Saabu držet 74 procent výrobního podniku – což bylo povoleno v rámci limitu přímých zahraničních investic na obranu a letecký průmysl – by rozhodli se vyrábět stíhačky ve společnosti, ve které Saab vlastnil 74 procent.
Ministerstvo obrany vydalo žádost o informace a má se za to, že vyhodnocuje odpovědi výrobců originálního vybavení. Dalším krokem ministerstva bude vypracování akceptace nezbytnosti a následné podání žádosti o návrh. S podrobným pondělním brífinkem v médiích o výkonnostních atributech stíhačky Gripen E se Saab stal prvním ze zahraničních prodejců, který se prosadil v tom, co letecký průmysl očekává, že bude silně spornou akvizicí.
Tato akvizice stíhačky si vyžádala zrušení dřívějšího výběrového řízení na stíhačky, vydaného v roce 2007 na 126 středních víceúčelových bojových letounů. To skončilo mezivládním nákupem 36 stíhaček Rafale od Dassaultu. To však způsobilo IAF vážný nedostatek stíhacích letadel, což si vyžádalo nové výběrové řízení na 114 středních stíhaček.
Saab ve svém brífinku zdůraznil síťovou technologii nové generace, která byla součástí Gripenu E. Saab, poháněný novým, výkonnějším motorem General Electric F-414, tvrdí, že jeho letoun nabízí maximální provozní dostupnost s minimálními logistickými požadavky. Poslední slovo o kvalitě sedmi stíhaček však bude mít IAF prostřednictvím série letových testů.
Foto SAAB