Šestidenní stávka odborového svazu strojvedoucích GDL rozpoutala v Dolním Sasku debatu o reformě práva na stávku.
„Tato stávka postihuje miliony cestujících a dojíždějících vlakem, ekonomika se musí vyrovnat s obrovskými ekonomickými škodami,“ řekl ve středu generální ředitel sdružení zaměstnavatelů Dolní Sasko Metall Volker Schmidt. Vyslovil se proto pro reformu práva na stávku.
Aby se omezily dopady pracovních sporů, které ovlivňují kritickou infrastrukturu, sdružení zaměstnavatelů se domnívá, že by měly být spojeny s nezávislým rozhodčím řízením. „To by zabránilo tomu, aby strana kolektivního vyjednávání, jako je GDL, jednoduše odmítla vyjednávat, a celá země by byla společně odpovědná za mocenské chování, které již není srozumitelné,“ řekl Schmidt.
Německá federace odborových svazů (DGB) v Dolním Sasku ale varovala před výzvami k omezení práva na stávku. „Stávky jsou nejen právně přípustným prostředkem protestních akcí, ale jsou také výslovně chráněny základním zákonem a právem zaměstnanců,“ řekl předseda odborů DGB Mehrdad Payandeh. Bez práva na stávku by neexistovalo kolektivní vyjednávání na stejné úrovni. Ekonomický tlak je pro zaměstnance jediným prostředkem, jak bojovat za své zájmy.
Právo na stávku je a zůstává základním právem sdružení zaměstnavatelů. „Politici ale musí jednat v zájmu obecného dobra a omezit stávky takového rozsahu v budoucnu,“ řekl předseda sdružení Schmidt. „Znovu na několik dní zavřít celou zemi a uprostřed hluboké recese ji ekonomicky uklidnit je nejen nezodpovědné, ale jde to i nad rámec zákonem stanovené proporcionality stávkových opatření.“
[…] Continue reading Šestidenní stávka v Německu rozjela debatu o právu na stávku a v jakém rozsa… […]