
© Shell
Britský energetický koncern Shell odhaduje, že celosvětová poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) se do roku 2040 zvýší přibližně o 60 %, a to zejména díky hospodářskému růstu v Asii, vlivu umělé inteligence a úsilí o snížení emisí.

Globální poptávka po LNG do roku 2040 pravděpodobně dosáhne 630 až 718 milionů ročně, oznámila společnost, která v úterý zveřejnila svou prognózu pro trh s LNG na rok 2025. Největší obchodník s LNG upravil směrem vzhůru 85 milionů tun ročně.
„Aktualizované prognózy ukazují, že svět bude potřebovat více plynu pro výrobu energie, vytápění a chlazení, průmysl a dopravu, aby splnil cíle rozvoje a dekarbonizace,“ řekl Tom Summers, senior viceprezident společnosti Shell pro marketing a obchodování s LNG.
K uspokojení rostoucí poptávky, zejména v Asii včetně Číny, která je největším dovozcem LNG na světě, by mělo být do roku 2030 podle zprávy k dispozici více než 170 milionů tun nových dodávek LNG. Největším světovým vývozcem LNG jsou Spojené státy, které by měly v následujících letech odpovídat za podstatný nárůst dodávek na mezinárodní trh. Shell odhaduje, že do roku 2030 dosáhnou 180 milionů tun ročně a budou představovat třetinu globálních dodávek.
V roce 2024 se celosvětový obchod s LNG podle zprávy zvýšil jen o 2 miliony tun na 407 milionů tun, což představuje nejmenší roční přírůstek za poslední desetiletí.
Podobné zprávy
Kámen z Lomu Litice míří nejen na stavbu dálnice D35
Rekonstrukce Lidické ulice v Lanškrouně začne v dubnu
Kia představuje technologii EVA pro varování před vozidly záchranné služby