Společnost Siemens otevřela první fázi výstavby Technologického centra Siemens (STC) ve výzkumném centru Garching severně od Mnichova. Kromě Siemensu se tam již usídlila Technická univerzita v Mnichově (TUM), Institut Maxe Plancka a SAP – celkem asi 28 000 lidí. Výzkumný kampus Garching je jedním z největších center pro vědu, výzkum a výuku v Evropě.
„Nikdo nedokáže vyřešit současné problémy sám. S našimi zákazníky a partnery musíme spolupracovat v raných fázích vývoje,“ říká Peter Körte, Chief Technology and Chief Strategy Officer společnosti Siemens AG. „S Technologickým centrem Siemens jsme ve skvělém prostředí společně s dalšími mezinárodními výzkumnými institucemi a společnostmi a posilujeme globální špičkový výzkum Made in Germany.“
Jako jedna z nejinovativnějších společností na světě Siemens pravidelně zaujímá přední místa v žebříčcích patentů a často získává uznání za svou kulturu inovací, včetně společností Fortune, Fast Company a Indeed.
Výzkumné centrum znamená otevřenost a práci ve výzkumném a inovačním ekosystému
„Spolupráce mezi společnostmi Siemens a TUM v rámci strategie Industry on Campus ukazuje, jak může přední průmyslové partnerství vybudovat most mezi akademickou dokonalostí a průmyslovými inovacemi, abychom mohli spolupracovat na výzvách naší doby a vyvíjet silně převratná řešení,“ říká Thomas F. Hofmann, prezident Technické univerzity v Mnichově.
Prostřednictvím společných aktivit s TUM, jako jsou: STC bude mnohem otevřenější hackathonům, přednáškám a makerspace. Odborníci společnosti Siemens provádějí výzkum po celém světě společně s univerzitami, výzkumnými ústavy, akademickými startupy, technologickými inkubátory a zákazníky v celkem 16 výzkumných a inovačních ekosystémech společnosti Siemens. V těchto ekosystémech, a tedy také v STC v Garchingu, Siemens ukazuje, jak lze současné výzvy překonat spojením sil a urychlením inovací.
Bavorský ministr vědy Markus Blume zdůrazňuje: „Dva mezinárodní šampioni made in Bavorsko spolupracují – úspěch je nevyhnutelný. V Technologickém centru Siemens Garching pracují talenty z vědy a obchodního výzkumu a pracují pod jednou střechou a společně vytvářejí úrodnou půdu pro inovace a technologickou sílu. TUM, jako univerzita světové úrovně, a globální společnost Siemens zajišťují ty nejlepší budoucí příležitosti prostřednictvím předávání znalostí a rozvoje talentů. V Bavorsku, pro Bavorsko – a daleko za ním.“
Reklamy
Sleduj nás natelegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.
Reklamy
Siemens sdruží své centrální výzkumné aktivity v Německu do STC. Na technologiích budoucnosti zde bude zpočátku pracovat kolem 450 zaměstnanců spolu se 150 vědci z Technické univerzity v Mnichově. Otevření druhé fáze výstavby s více než 630 výzkumnými pracovníky a patentovými experty ze společnosti Siemens Technology je plánováno na rok 2027. STC pak bude největší výzkumnou lokalitou z dvanácti centrálních výzkumných lokalit Siemens po celém světě. Celkový objem investice přesahuje 100 milionů eur. Novou budovu naplánovala a postavila společnost Siemens Real Estate, realitní společnost Siemens, a má certifikaci GOLD podle mezinárodně uznávaného standardu udržitelnosti LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Budova tak významně přispívá ke klimatické neutralitě, které chce Siemens dosáhnout do roku 2030.
Priority výzkumu
Analytika dat a umělá inteligence (AI) jsou specificky používány a zkoumány v STC, aby usnadnily programování, odhalily narušení výroby v rané fázi a umožnily komunikaci mezi lidmi a stroji v přirozeném jazyce. S přibližně 3 700 patenty AI má Siemens vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence.
Výdaje na výzkum a vývoj (R&D) se ve finančním roce 2023 zvýšily o přibližně 600 milionů eur na přibližně 6,2 miliardy eur. Tyto investice se zaměřují na posílení vedoucí pozice společnosti Siemens v klíčových technologiích, jako je simulace a digitální dvojče, analýza dat a umělá inteligence, konektivita a hrana, budoucnost automatizace nebo kybernetická bezpečnost a důvěra, které se nakonec spojí v otevřené digitální obchodní platformě Siemens. Xcelerator. Tyto technologie mají potenciál vyvíjet, vyrábět a provozovat průmyslové produkty a systémy efektivněji a udržitelněji. Siemens spolupracuje ve všech těchto oblastech se silnými partnery, jako je Technická univerzita v Mnichově, SAP, BMW, Fraunhofer Institutes a startupy.