Společnost AGC Automotive, přední světový výrobce autoskel původem z Japonska, zrealizoval ve spolupráci s českým Siemensem komplexní projekt digitální transformace. Díky kooperaci se společností Siemens dosáhl závod AGC Automotive v Chudeřicích stanovených cílů výroby, výrazně výrazně neproduktivní čas a ve výsledku zvýšil procento klíčových výrobních linek o 5.
„Se společností AGC Automotive spolupracujeme od r. 2019, kdy jsme začali diskutovat o digitalizační strategii a realizaci úvodního technického workshopu,“ popisuje spolupráci Miroslav Kuric, konzultant pro průmyslovou digitalizaci ve společnosti Siemens Digital Industries . „Prvním krokem byla úvodní analýza situace, po které následovala formulace vize budoucího ekosystému a definování jednotlivých digitálních projektů, které musely být s touto vizí. V následující fázi jsme specifikovali konkrétní cíle digitalizace, včetně jejich přínosů, nákladů a návratnosti. Vytipovali jsme osvědčené technologie, které nám umožňují vytýčené cíle cíle, a ty jsme následně u zákazníka implementovali.“
AGC Automotive se řadí mezi přední světové výrobce dílů pro automobilový průmysl s téměř stoletou tradicí a historií výroby skla v ústeckém regionu, která se v současnosti specializuje na výrobu autoskel. „Abychom se na trhu dokázali udržet po takovou dobu, vždy jsme dávali důraz na inovace a spoluvytvářeli trendy na trhu, a tak je to i dnes,“ říká Daniel Horák, Transformation Manager AGC Glass Europe. „ Základním pilířem neustálého zlepšování jsou principy štíhlé výroby a eliminace plýtvání. Další důležité části je automatizace výrobních linek a procesů. K tomu nově do podnikových procesů vstupuje digitalizace, tedy sběr dat, vizualizace, analýzy trendů, identifikace abnormalit, prediktivní modely. Nejde jen o výrobu, ale o všechny vnitropodnikové procesy, které procházejí optimalizací. Digitalizace tak získala své pevné místo v udržitelném vytváření konkurenceschopnosti. Hledali jsme důvěryhodného partnera se zkušenostmi v této oblasti a našli jsme ho ve společnosti Siemens, se kterou jsme navázali dlouhodobou spolupráci, která nám přinesla a věřím, že i do budoucna bude přinášet pozitivní výsledky a mnoho benefitů“ uzavírá Daniel Horák.
Digitalizace shopflooru agilním způsobem
Projekt digitální transformace AGC Automotive proběhl ve dvou fázích. „Úvodní tříměsíční etapa naší spolupráce jsme si rozdělili na tři sprinty a postupovali jsme agilním způsobem: měli jsme limitovaný čas a rozsah zapojení našich týmů, ale nebyl předem stanoven konečný výsledek. Cílem bylo identifikovat co nejvíce příležitostí pro optimalizaci, nastavit jejich priority a realizovat první pilotní projekt“ Miroslav Kuric. Za tři měsíce získal projekt, který mu v téměř ihned začal přinášet úspory a jasný výhled pro následný postup na cestě digitalizace.
Digitální transformace v rámci je vysoce komplexní záležitost, k jejíž úspěšné realizaci je potřeba mít celou řadu znalostí a zkušeností. Proto společnost AGC Automotive ocenila možnost využít expertizy Siemens a jejích odborníků k podpoře kompetencí vlastního týmu. Důležitou roli sehrály zkušenosti expertního týmu Siemens s komplexními integracemi od shopflooru až po IT systémy a s řešením konektivity, tzn. způsobu, jak vzájemně propojit rozličné stroje různých výrobců. Nutný předpoklad úspěšné optimalizace výrobních linek v tomto případě bylo zajištěno přístup k datům ze všech řídicích systémů, tzn. nejen značky Siemens, ale i od jiných výrobců.
Know-how a osvědčené technologie
Získat expertní poradenství a současně i přístup k potřebným špičkovým technologiím a produktům z jednoho zdroje je pro zákazníka to nejlepší řešení. Díky profesionálnímu poradenství a technologiím dodaným společnostem Siemens, jako jsou condition monitoring a expertní integrace a OT/IT vrstvy, dosáhla společnost AGC Automotive zvýšení produktivity výrobních linek o 5 procent v řádu několika měsíců.