
Na místě bývalého berlínského letiště Tempelhof za přítomnosti německého spolkového ministra pro digitál a dopravu Dr. Volkera Wissinga nechal MAN Truck & Bus v pátek 13.5.2022 poprvé veřejně projet téměř sériový prototyp svého připravovaného elektrického nákladního vozu. Technickou zvláštností průkopnického elektrického užitkového vozu, který bude uveden na trh v roce 2024, je jeho kapacita pro budoucí nabíjení megawattů. ABB E-mobility, přední světový poskytovatel nabíjecích řešení pro elektromobily, si klade za cíl v příštích třech letech přinést technologii nabíjení megawattů na trh. MAN a ABB E-mobility se tak blíží k další fázi elektromobility: provozní schopnosti pro těžkou dálkovou kamionovou dopravu s denními dojezdy mezi 600 a 800 kilometry. Navíc s jejich jednoznačným závazkem k elektromobilitě.
„Potřebujeme dekarbonizovat silniční nákladní dopravu, abychom dosáhli našich cílů v oblasti klimatu. Abychom toho dosáhli, zaměřujeme se především na náběh trhu užitkových vozidel šetrných ke klimatu a vývoj odpovídající vysoce výkonné dobíjecí infrastruktury. Projekt, který podporují vysoce výkonné nabíjení pro e-nákladní vozy na A2 poskytují důležité poznatky. Co je nyní důležité, je rychle dostat na silnice více e-nákladních vozidel. Partnerství mezi MAN a ABB ukazuje, že jsme na správné cestě “ řekl spolkový ministr pro digitál a dopravu Dr. Volker Wissing.
Alexander Vlaskamp, generální ředitel MAN Truck & Bus, během ministrovy testovací jízdy v elektrickém nákladním automobilu MAN zdůraznil, že „urychlení expanze nabíjecí infrastruktury je jediným způsobem, jak dosáhnout evoluce dopravy a splnit klimatické cíle“. Zdůraznil také, proč MAN spoléhá u budoucích vozových parků bezuhlíkových užitkových vozidel na bateriové elektrické pohony: nízké provozní náklady a nejlepší celková energetická stopa. „Jako součást skupiny Traton se již podílíme na společném podniku s průmyslovými partnery za účelem rozvoje a provozu vysoce výkonnou veřejnou dobíjecí síť s cílem alespoň 1 700 nabíjecích bodů zelené elektřiny v celé Evropě,“ dodal Vlaskamp.
Budoucnost je v elektrické nákladní dopravě
Aby elektrické nákladní vozidlo MAN, které má být uvedeno na trh v roce 2024, umožňovalo denní dojezdy na dlouhé vzdálenosti mezi 600 a 800 kilometry, je již vybaveno technickými předpoklady pro budoucí megawattové nabíjecí systémy. ABB E-mobility, jako přední světový poskytovatel nabíjecích řešení, má v úmyslu takové nabíjecí systémy rychle uvést na trh.
„Naším cílem je usnadnit elektromobilitu ve všech oblastech. V ABB E-mobility pracujeme na vývoji odpovídajících výkonových standardů již mnoho let. Megawattové nabíjení bude vyžadovat novou technologii napájení s více než 1000 volty, takže systémová elektrická bezpečnost a spolehlivost jsou zásadní na těchto úrovních výkonu a pro předvídatelné případy použití. ABB E-mobility je ideálním poskytovatelem, který se těmto výzvám postaví, protože dokážeme výrazně urychlit výzkum a vývoj založený na našich stávajících technologiích. Naší společnou ambicí je uvést tuto novou technologii na trh do tří let. V minulosti takové vývojové fáze často trvaly mnohem déle,“ řekl Frank Mühlon, generální ředitel ABB E-mobility.
Závazný a jednotný standard je také zásadní pro zavedení technologie nabíjení megawattů. Německo by zde mohlo stanovit měřítka: více než 20 partnerů z průmyslu a vědy, včetně MAN a ABB, pracuje na projektu vysoce výkonného nabíjení (v němčině „HoLa“), který je financovaný německou vládou a je světovým projekt prvního megawattového nabíjení. Na čtyřech místech podél federální dálnice A2 se budují dvě vysoce výkonné nabíjecí stanice s megawattovými nabíjecími systémy (MCS) Projekt má sloužit jako základ pro celostátní expanzi.
Podobné zprávy
Hradecká křižovatka Mileta se mění před očima
Toyota snižuje ceny oblíbených modelů, láká na zvýhodněnou nabídku zimních kol
Poslední roky ubylo tranzitních kamionů v obcích po Slovensku