Dvoumístný elektromobil, který stěží potřebuje více parkovacího místa než motocykl: Skládací City Transformer z Izraele slaví světovou premiéru na IAA v Mnichově.
Naše města rostou, ale provoz a parkovací místa se nezvětšují do takové míry jako potřeby kupujících automobilů. To je jasné nejpozději při pokusu vmanévrovat pět metrů dlouhé a dva metry široké prémiové SUV do parkovací garáže.
Nejen tam, ale také na okraji silnice se často zužuje, když se stěží dostanete dovnitř nebo ven, protože standardní parkovací místo je příliš malé. Je široký 2,3 metru a podle umístění dlouhý pět (pokud je napříč směru jízdy) nebo šest (podélně ke směru jízdy).
Myšlenka prvního Smartu
První generace Smart Fortwo, v té době ještě s modelovým názvem City Coupé, zde chtěla začít s délkou 2,5 metru. Myšlenka: dvě chytrá auta se vejdou na parkoviště. Izraelský start-up City Transformer chce také poskytnout odpověď na stísněná parkovací místa konceptem vozidla. Společnost vyvinula malý dvoumístný elektromobil, jehož již zvládnutelnou šířku 1,40 metru lze stisknutím tlačítka zmenšit o 40 centimetrů. Zatažena jsou však pouze kola a podvozek, samotná kabina zůstává beze změny. Na standardní parkovací místo by se měla vejít až čtyři vozidla. Kromě verze pro dva dospělé existuje ještě verze pro jednoho dospělého a dvě děti.
Zaparkovaný City Transformer o šířce jednoho metru u stěny domu by měl stěží překážet víc než skútr. City Transformer si nechal patentovat skládací mechanismus podvozku.
Původně bylo v plánu uvést první vozidla na trh již v roce 2020. Sériová verze City Transformer nyní slaví světovou premiéru na IAA v Mnichově. První malosériová výroba pro B2B zákazníky je plánována na rok 2022. Očekává se, že sériová výroba začne pro řádové zákazníky až v roce 2023. Široké uvedení na trh je plánováno na rok 2024. Tel Aviv, domov společnosti, se má stát prvním městem, ve kterém lze City Transformer řídit. Kromě soukromým zákazníkům chtějí dodávat také poskytovatelům sdílených automobilů.
Dojezd 180 kilometrů
City Transformer slibuje dojezd 180 kilometrů pro lehké elektrické vozidlo s maximální rychlostí 90 km/hod. Ve verzi s úzkým rozchodem je možná maximální rychlost 45 km/hod. V této zemi by měl být dvoumístný vůz, stejně jako současný Renault Twizy, schopen získat schválení jako čtyřkolka (kategorie L7e). Na rozdíl od Twizy má City Transformer plnou kabinu řidiče s křídlovými dveřmi, airbagy, topením, klimatizací a také ABS a ESP. Všestranné monitorování pomocí senzorů by navíc mělo podporovat různé bezpečnostní systémy.
Pohon zajišťují dva 15 kW elektromotory na zadních kolech. V lehčí verzi je i lithium-iontová baterie s kapacitou až 14 kWh. Baterie by měla být schopna naplnit až 80 procent své kapacity za 30 minut pomocí rychlého nabíjení. V domácí zásuvce lze zaparkovat na čtyři až šest hodin za plné nabití. Bez baterií váží City Transformer 450 kilogramů.
Vyvolávací cena kolem 11 000 eur
City Transformer bude stát 13 000 amerických dolarů, aktuálně kolem 11 000 eur. V této ceně je již zahrnuta baterie. City Transformer lze rezervovat za vklad ve výši 180 $.
Po zahájení možné sériové výroby budou existovat také další varianty City Transformer, včetně otevřených plážových vozů, jako řešení mobility pro rekreanty obytných automobilů a verze užitkových vozidel pro doručovací služby a řemeslníky.
Foto © City Transformer