
© Kia
Skupina HMG (Hyundai Motor Group), jíž je značka Kia součástí, v pátek 28. března na vývojářské konferenci Pleos 25 v Soulu představila svoji novou značku softwaru pro mobilitu „Pleos“ a zároveň odhalila plány na spolupráci s globálními partnery s cílem vylepšovat ekosystémy palubních aplikací.

Zahajovací akce znamenala významný krok k proměně Skupiny v technologickou společnost se zaměřením na mobilitu – v této souvislosti Skupina informovala o stavu vývoje softwarově definovaných vozidel (SDV) a odhalila plány na vytvoření trhu a ekosystému palubních aplikací na bázi infotainmentu nové generace.
Chang Song, prezident a šéf divize AVP (Advanced Vehicle Platform) společností Kia a Hyundai Motor, během svého hlavního projevu na veletrhu Pleos 25 oficiálně představil Pleos, novou softwarovou značku mobility a technologickou platformu Skupiny.
„V kontextu rychle se měnícího automobilového průmyslu se Skupina od roku 2023 zabývá vývojem SDV. Pleos 25 je nyní prvním krokem naší transformace ve společnost poskytující softwarově zaměřené prostředí pro mobilitu,“ uvedl Song. „Naším konečným cílem je dosáhnout cloudové mobility, kde jsou všechny formy mobility propojeny prostřednictvím softwaru v cloudu a stále se průběžně vyvíjejí. Pleos slouží k vytváření propojeného prostředí mobility, které sahá od jednotlivých vozidel až po vozové parky, od hardwaru po software a nakonec až po celou infrastrukturu mobility a celá města.“
Co znamená softwarová značka Pleos?
Pleos je komplexní softwarová platforma pro mobilitu, která pomáhá s autonomním pohybem a chytrou správou všech zařízení v pohybu. Propojuje dopravu a infrastrukturu, včetně vozidel, a pomáhá uživatelům, podnikům i městům budovat svobodnější a efektivnější prostředí mobility. Zahrnuje následující:
- vysoce výkonné procesory a řídicí jednotky
- operační systém vozidla (palubní OS)
- systém palubního infotainmentu (Pleos Connect)
- cloudovou infrastrukturu
- systémy pro správu vozového parku
- řešení pro optimalizaci mobility a logistiky

Uvedená sestava technologií podporuje širokou škálu chytrých funkcí mobility – jako je autonomní řízení, konektivita vozidel, analýza dat v reálném čase nebo optimalizované plánování tras – a je základem zlepšování uživatelských zkušeností a zvyšování efektivity provozu ve městech.
Pleos je slovo složené z řeckého výrazu „Pleo“ („více“) a zkratky „OS“ („operační systém“). Ztělesňuje zasazení Skupiny o vývoj technologií a poskytování přidané hodnoty se zaměřením na uživatele v rámci mobility osob a věcí s cílem dosahovat větší svobody pohybu.
Na podporu softwarově zaměřeného prostředí mobility se Skupina posouvá k softwarově definovaným vozidlům prostřednictvím inovací v elektrické a elektronické (E&E) architektuře společně s vývojem vlastního operačního systému pro vozy Skupiny HMG a systému Pleos Connect. Díky novým technologiím pak vozidla mohou sloužit jako efektivní a flexibilní softwarové platformy na podporu ještě lepší konektivity mezi vozidly a infrastrukturou.
Jaké jsou klíčové vlastnosti operačního systému vozidel?
- Operační systém z vlastního vývoje skupiny HMG, navržený pro softwarově definované ovládání a řízení
- Využívá architekturu E&E, která kombinuje vysoce výkonný palubní počítač (HPVC) a řídicí jednotky pro konkrétní funkční zóny
- Zvyšuje výkon a stabilitu systému prostřednictvím standardizované modulární architektury
- Umožňuje průběžné aktualizace a rozšiřování funkcí oddělením vývoje hardwaru a softwaru
Co znamená „Pleos Connect“?
- Systém infotainmentu nové generace založený na operačním systému Android Automotive OS (AAOS) s jedinečnými, přizpůsobitelnými a uživatelsky přívětivými funkcemi
- Umožňuje maximální otevřenost a škálovatelnost ekosystému vývoje pro Android
- Vylepšuje kompatibilitu s mobilními aplikacemi na podporu známého uživatelského prostředí
- Je vybaven uživatelským rozhraním, které připomíná prostředí chytrých telefonů; disponuje rozděleným zobrazením, podporou více oken a funkcí rozpoznávání hlasu „Gleo AI“ na bázi AI pro inteligentní ovládání vozidla
- Poskytuje personalizované prostředí služeb založené na „Pleos ID“ – jediném propojeném uživatelském profilu přístupném v jakémkoli vozidle se systémem Pleos Connect
- Pleos Connect by se měl ve vozidlech objevit během 2. čtvrtletí 2026 a do roku 2030 by měl být nasazen ve více než 20 milionech vozidel
Co znamená „Pleos Playground“?
- Otevřená vývojová platforma, umožňující vývojářům mobilních aplikací z řad třetích stran volně přistupovat ke koncovým bodům automobilového softwaru – vozidlům, cloudu, analytickým funkcím a prvkům příslušenství
- Poskytuje sadu AAOS pro vývoj softwaru (SDK) a základní nástroje, jakož i rozšířené sady SDK nabízené systémem Pleos Connect, sady pravidel pro design, aplikační programová rozhraní (API), ukázkové kódy a nástroje na podporu vývoje
- Vývojáři mohou své aplikace šířit prostřednictvím obchodu s aplikacemi (App Market), kde si uživatelé mohou jednoduše stahovat a aktualizovat aplikace jako v prostředí mobilních telefonů
- Podporuje technologii „Plug & Play (PnP)“ pro přímé propojení externího hardwaru s vozidlem bez dalšího nastavování, čímž posouvá hranice vývoje automobilového příslušenství
Otevřená vývojová platforma může přispět k diverzifikaci ekosystému vestavěných palubních aplikací, kdy odstraňuje překážky bránící vývojářům podílet se na vývoji aplikací pro vozidla. Skupina očekává, že nasazením uvedeného otevřeného přístupu přiláká kreativní nápady vývojářů z celého světa, dokáže efektivněji reagovat na potřeby zákazníků a podpoří novou vlnu inovací na poli SDV.
Co znamená „Aliance pro budoucnost městské mobility“?
Skupina dále na konferenci Pleos 25 představila „Alianci pro budoucnost městské mobility“ (Next Urban Mobility Alliance – NUMA), jejímž cílem je realizovat vizi mobility založené na cloudu, kdy bude vytvořen rámec pro partnerskou spolupráci veřejného a soukromého sektoru s cílem propojit optimalizaci mobilitu v prostředí autonomní dopravy. NUMA se snaží podpořit svobodu pohybu; v tomto kontextu se zabývá sociálními otázkami, jako jsou práva na mobilitu, příčiny odlivu obyvatel z konkrétních regionů nebo klimatická krize.
Osy spolupráce NUMA:
1. Svoboda pohybu:
Shucle: Platforma služeb Demand-Responsive Transport (DRT, tj. „doprava na vyžádání“) se ve spolupráci s orgány místními samosprávy v Koreji snaží řešit problémy mobility v oblastech s horší dopravní obslužností.
- Zařízení ‚R1‘ a Nano mobilita: Mobilní zařízení propojená s platformou Shucle poskytují různé typy řešení mobility pro osoby s omezeným přístupem k dopravě.
- Skupina spolupracuje s korejskými a evropskými orgány na bázi poloprovozních projektů řešení městské mobility.
2. Ekosystém autonomních vozidel:
Autonomous Vehicle Foundry (AVF, „Iniciativa pro autonomní vozidla“): Iniciativa Skupiny zaměřená na elektromobily vybavené technologiemi autonomního řízení s cílem dodávat je globálním společnostem produkujícím autonomní vozidla.
- AVF poskytuje integrované řešení v podobě balíčku zahrnujícího vývojářské sady, funkce pro správu vozového parku, výrobu, certifikaci a technickou podporu.
- Noah Zych, šéf autonomní mobility a doručování ve společnosti Uber, oznámil plány na rozšiřování služeb robotických taxi prostřednictvím iniciativy AVF, jakož i realizaci projektů globální spolupráce s cílem posílit partnerství pro širší rozvoj autonomních technologií.
3. Ekosystém palubních aplikací:
Globální partneři oznámili plány podporovat hladce fungující uživatelské prostředí se zahrnutím vozidel a mobilních zařízení prostřednictvím systému Pleos Connect, platformy Pleos Playground a obchodu s aplikacemi (App Market).
- Samsung Electronics: Jaeyeon Jung, výkonný viceprezident a ředitel SmartThings, oznámil integraci vozidel SDV Skupiny do chytrých domácností a mobilních zařízení prostřednictvím SmartThings, což se promítne do zvýšení funkčnosti a pohodlí v rámci sítě Galaxy Find Network.
- Google: Denis Nekliudov, softwarový inženýr a vedoucí manažer týmu Automotive OS, hovořil o zlepšování uživatelského prostředí ve vozidlech díky začlenění sady AAOS do služeb Google a rozšíření spolupráce v oblasti navigace a infotainmentu na bázi AI.
- Naver: Jaehoo Lee, vedoucí divize aplikací, nastínil plány na optimalizaci služeb AI, vyhledávání, map a obsahu v prostředí SDV s cílem nabízet přizpůsobené služby, jako je hlasové vyhledávání a doporučování cílů za podpory propojeného prostředí mobilních zařízení a vozidel.
- SOCAR: Generální ředitel Jaeuk Park navrhl zvyšování funkčnosti sdílení automobilů prostřednictvím platformy SDV a integrace dat s cílem nabízet hyper personalizované funkce, jako je otevírání dveří vozidel a automatické polohování sedadel díky začlenění uživatelských profilů do cloudu.
- Unity: Tatsuya Matsubara, ředitel pro automotive v regionu APAC, zdůraznil rozšíření prostředí her a obsahu ve vozidlech, poskytování individualizované zábavy a zavedení funkcí 3D vykreslování v reálném čase do systémů palubního infotainmentu.
Strategický plán autonomního řízení úrovně 2+
Skupina HMG, společně se značkou Kia, dále oznámila plán do konce roku 2027 zavést autonomní řízení úrovně 2+ (L2+). Systém úrovně 2+ rozpoznává okolí vozidla prostřednictvím kamer a radarů a činí složitější rozhodování na základě rozhodovacích struktur hlubokého učení AI.
Skupina plánuje průběžně zefektivňovat modely umělé inteligence prostřednictvím jejich odlehčování a zároveň zvyšovat efektivitu a výkon procesů trénování s využitím neurálních procesorových jednotek (NPU) optimalizovaných pro vozidla, jakož i rozsáhlé infrastruktury trénování. Výše uvedené pomůže Skupině proměňovat vozidla do podoby samoučících se a neustále se rozvíjejících „učících se strojů“.
Co se událo na vývojářské konferenci Pleos 25?
Na konferenci Pleos 25 se účastníci detailně seznámili s možnostmi technologií SDV a ekosystému palubních aplikací. Akce byla rozdělena do několika zón a sekcí se zaměřením na klíčové technologie SDV, ekosystém aplikací, řešení pro chytrá města a pokroky v oblasti autonomního řízení. Jmenovitě byla na programu:
- Zóna SDV: Základní technologie SDV včetně architektury E&E a systémů infotainmentu nové generace, testovacích vozidel SDV a uživatelského prostředí systému Pleos Connect.
- Zóna aplikací systému Pleos Connect: Celkem 26 partnerů představilo palubní aplikace a služby založené na systému Pleos Connect, vyměnilo si zpětnou vazbu a zkoumalo další rozšiřování ekosystému aplikací.
- Zóna cloudové mobility: Byl představen operační systém pro městskou mobilitu, založený na datech v reálném čase a vlastních řešeních Skupiny; dále role systému pro správu vozového parku (FMS) a systému řízení dopravy (TMS) na základě dat; vystavená vozidla propojená s operačními systémy reálného času a flexibilní dopravou.
- Tematické sekce: 24 kol prezentací na téma vývoje SDV a využití dat vývojáři.
- Prakticky zaměřené sekce: Vytváření a distribuce ukázkových palubních aplikací s využitím vývojářských sad SDK a rozhraní API systému Pleos Connect a sad SDK pro mobilní zařízení.
Na konferenci Pleos 25 skupina informovala o vlastním softwarovém ekosystému založeném na technologiích SDV a nabídla další možnosti přímého zapojení vývojářů. Rozšiřování programů podpory vývojářů a partnerské spolupráce na základě otevřeného ekosystému bude dále pokračovat.
Skupina plánuje prostřednictvím strategie SDx (Software-Defined Everything) průběžně propojovat všechna řešení, služby a zařízení mobility, aby svoboda pohybu nebyla privilegiem, ale byla dostupná každému.
Podobné zprávy
Na stavbě obchvatu Tvrdošína se již realizují vozovky
Kámen z Lomu Litice míří nejen na stavbu dálnice D35
Rekonstrukce Lidické ulice v Lanškrouně začne v dubnu