Návrh zrušit IC vlaky na trati Bratislava – Košice označila organizace Greenpeace Slovensko za absurditu. Vyzvalo Železniční společnost Slovensko, aby nezhoršovala již tak slabou mobilitu občanů rušením nejrychlejších vlaků.
Exteriér 35 modernizovaných osobních vozů řady Bdteer. Foto ZSSK
Vlaky jsou podle environmentalistů nejekologičtějším způsobem dopravy. Aby je jako způsob dopravy využívalo více lidí, musí být levné, dostupné, pohodlné a zároveň musí jezdit často a bez prodlení. „Do vlakové dopravy potřebujeme investovat, ne rušit nejrychlejší vlaky. Ministr dopravy namísto toho, aby hledal zdroje, jak zlepšit fungování železnic, plánuje navíc obnovit letecké spojení mezi Bratislavou a Košicemi a ještě ho i dotovat ze státních peněz,“ konstatovala Ábelová.
Organizace zároveň vyzývá vládu ke zvýšení daňové zátěže pro znečišťující způsoby dopravy, jako jsou lety, snížení daňové zátěže pro ekologickou dopravu, jako jsou vlaky. Rovněž apeluje na zavedení klimatických lístků, což jsou cenově dostupné, dlouhodobé lístky na veřejnou dopravu, které jsou platné ve všech prostředcích veřejné dopravy v dané zemi či regionu.
Analýza Greenpeace ukazuje, že Slovensko je na úplném okraji v oblasti veřejné dopravy. Ta musí být podle environmentalistů dostupná pro všechny, protože jen tehdy mohou lidé přesednout z aut na ekologičtější formy mobility.
Opoziční strana PS kritizuje navrhované rušení IC vlaků a ministra dopravy Josefa Ráže (nominant Směru-SD) vyzývá, aby zvrátil takový krok. „V nejbližších dnech spustíme i petici za zachování těchto vlaků a zejména zachování rychlého efektivního udržitelného spojení mezi Košicemi a Bratislavou,“ uvedl předseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci ve středu v Košicích. Tématem se podle něj bude zabývat i Výbor Národní rady SR pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Dubéci na tiskovém briefingu poukázal na to, že nejkratší čas vlakového spojení mezi dvěma největšími městy na Slovensku se má prodloužit. „Z Bratislavy do Košic budeme díky Ficově vládě cestovat o celých 45 minut déle. Kvalitní a rychlé spojení mezi Košicemi a hlavním městem je klíčové pro rozvoj našeho regionu. Právě časová náročnost je často důvodem, proč do Košic necestovat, neuspořádat tu akci či vůbec zde působit,“ konstatoval.
Jako nálepku na ústa pak označil zkrácení intervalu pomalých rychlíků na hodinu mezi oběma městy, oproti současným dvěma hodinám, jak byl nastavený interval. Současně se expresním spojením končí spoj Košice – Vídeň. Oproti expresům pojedou o 44 minut déle.
ZSSK ke kritice navrhovaných změn uvedlo, že cílem je zvýšit počet vlaků nejen na trase Bratislava – Žilina – Košice a cestujícím nabídnout více spojů a větší flexibilitu při plánování cest. „Zvýšení počtu vlaků přinese úpravu časů našich spojů, abychom zajistili efektivní zařazení nových linek, přičemž pohodlí a kvalita cestování zůstanou zachovány ,“ konstatoval mluvčí ZSSK Dominik Drevický. Případné změny grafikonu podle společnosti přinesou zvýšený počet vlaků nejen v dálkové, ale také v regionální dopravě. „Konečné rozhodnutí o těchto změnách bude přijato po schválení nového grafikonu, přičemž naší prioritou je rozšířit možnosti bez snížení úrovně služeb, “ dodal mluvčí.
Podobné zprávy
RegioJet nasazuje od 1. dubna 2025 nové vlaky na linky v Praze – přináší komfort a úsporu nákladů
Stadler nabídl 14 vlaků FLIRT na polské regionální železnici Koleje Mazowieckie
64 000 dalších míst pro cestující na Gotthardské ose