Den Slunce je důvodem k oslavě: V pátek 3.5. byl uveden do provozu 100. fotovoltaický systém ÖBB. Na ploše 2 000 m² a s 900 solárními moduly dodává jubilejní „dítě“ na střeše parkovacího domu u vlakového nádraží Amstetten ročně množství elektřiny kolem 380 megawatthodin (MWh) – to by mohlo zásobit asi 95 domácností. Elektřina se na místě také používá k napájení zařízení Park & Ride a vlakového nádraží. Je to jeden z 29 fotovoltaických systémů v Dolním Rakousku. Trend je rostoucí v celém Rakousku.
Připraveno, připraveno… energie!
Železnice již řadu let sází na čistou a ekologickou energii. Slunce je spolehlivým a udržitelným zdrojem tepla a elektřiny – také u ÖBB. Za účelem zvýšení vlastní výroby obnovitelné energie ÖBB důsledně pokračuje v rozšiřování fotovoltaických systémů na střechách a otevřených prostranstvích. Od roku 2020 se roční výroba elektřiny v sektoru solární energie pětinásobně zvýšila z přibližně 3 000 MWh na více než 15 000 MWh do konce roku 2023. To odpovídá roční potřebě elektřiny přibližně 3 750 průměrných domácností.
100. FV systém – co bude dál?
Na konci roku 2023 dodávalo 92 fotovoltaických systémů v budovách a na otevřených prostranstvích 100% zelenou elektřinu pro železniční systém – a udržitelně. V roce 2024 přibylo za první čtyři měsíce dalších 8 – takže nyní můžeme zprovoznit 100. FV systém. Do konce roku 2024 se plánuje, testuje nebo je již ve výstavbě celkem více než 20 nových systémů. Nové Agri-PV systémy v Thalsdorfu (KTN) a Riedau (Horní Rakousko) jsou zvláštní symbiózou – spojují výrobu obnovitelné trakční energie ze sluneční energie, zastíněné pastviny pro zemědělství a biodiverzitu díky stromům a květinovým pásům.
Zelená průkopnická práce
Železnice je průkopníkem v oblasti elektromobility: 95 % služeb železniční dopravy je již zajišťováno elektricky – spolu s partnery se míra soběstačnosti pohybuje kolem 60 %.
Ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler: „Energetická strategie ÖBB ukazuje, jak se energetická transformace ve společnosti vyplatí na mnoha úrovních: elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů lze lokálně využívat – to posiluje nezávislost a energie se stává levnější. Fotovoltaika hraje hlavní roli v energetickém přechodu. ÖBB svým 100. FV systémem ukazuje, že vynaložené úsilí stojí za to. Plochy jsou navíc využity rozumně dvakrát. Byl bych rád, kdyby tento příklad následovalo mnoho společností.“
„Výroba elektřiny z obnovitelné energie je pro nás důležitou pákou v boji proti klimatické krizi. A samozřejmě nás to činí nezávislými na fosilních palivech. S fotovoltaickou ofenzívou vytváříme také udržitelné hodnoty pro budoucnost. To posiluje naši pozici jedné z nejvýznamnějších společností na ochranu klimatu v Rakousku. Na to, že po pouhých čtyřech letech – navzdory četným krizím – můžeme nyní uvést do provozu 100. FV systém, jsem hrdá,“ zdůrazňuje finanční ředitelka ÖBB Holding Manuela Waldner.
Solární energie se stává trakcí
Kromě elektřiny z vodní energie spoléhá ÖBB od roku 2015 také na solární energii. V dolnorakouském Wilfleinsdorfu byla tehdy uvedena do provozu první trakční proudová solární elektrárna na světě. Následovaly četné střešní systémy, další inovační projekty, jako jsou fotovoltaické systémy na zvukotěsných stěnách, prosklené střechy s fotovoltaickými funkcemi na vlakových nádražích a stanicích bike & ride a systémy open space se zemědělským využitím. A nejen to, v roce 2022 byla uvedena do provozu také první větrná turbína na světě 16,7 Hz pro 100% zelenou trakční energii. To znamenalo důležité milníky pro expanzi CO2-neutrální výroby elektřiny.
Krok za krokem směrem k CO2-neutrálnímu sektoru mobility
Každý systém přispívá ke zvýšení ekologické vlastní výroby zelené elektřiny pro železniční provoz a tím se o něco přibližuje k cíli CO2-neutrálního sektoru mobility do roku 2030. Další fotovoltaické systémy jsou již ve startovacích blocích: ÖBB staví nové střešní systémy v Süßenbrunnu (Dolní Rakousko), Knittelfeldu (STMK) a Wörglu (T). Jejich uvedení do provozu je naplánováno letos a zásobování budov naší společnosti solární energií udržitelným a ekologickým způsobem.
Energetická strategie ÖBB
Rozšířením a modernizací vlastních vodních, solárních a větrných elektráren chtějí ÖBB a její partneři zvýšit míru soběstačnosti u trakčního výkonu z 60 % na 80 % a u provozních systémů z 11 % na 67 %. Kromě toho se má o 25 % zvýšit vnitřní energetická účinnost, například modernizací trakční energetické sítě nebo optimalizací budovy. ÖBB se tak stávají nezávislejšími na externích dodavatelích energie a také odlehčují veřejné rozvodné síti.