Společnost SOR zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku čtyř nových hybridních trolejbusů TNS 12 pro Dopravní společnost Zlín-Otrokovice. Česká média zdůrazňují, že jde o první samostatnou zakázku SOR v zemi.
Za nové trolejbusy zaplatí dopravce městu Baty – Zlín a nedaleké Otrokovice 40,5 milionu Kč. To je o pětinu méně, než odhaduje Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, která na tento účel připravila 52,27 milionu korun. Nová vozidla by měla do Zlína dorazit do jednoho roku, nejpozději do konce února 2023.
Jsme rádi, že ve Zlíně, městě, které je symbolem zlatého věku československého průmyslu, budou jezdit trolejbusy vyrobené výhradně v České republice, a prostředky vynaložené na jejich nákup zůstanou doma – řekl Filip Murgaš, ředitel prodeje SOR.
SOR dodá do Zlína trolejbus TNS 12, který bude vyvinut na bázi autobusů řady NS 12. Elektrickou výzbroj zajistí Cegelca. Půjde o první zakázku SOR na trolejbusy TNS 12 v České republice. Ve Zlíně slouží pár trolejbusů s karoserií řady NS 12, ale jedná se o trolejbusy Škoda 32Tr. Stejný typ (TNS 12) nabídla SOR také ve velkém výběrovém řízení v Bratislavě, kde zvítězila, ale smlouva teprve musí být uzavřena. Výběrové řízení podala také Škoda Electric, která navrhla trolejbus s karoserií z turecké Temsy.
Plány na provoz bateriových trolejbusů jsou velké
Hybridní trolejbusy pro Zlín a Otrokovice budou vybaveny bateriemi, které umožní provoz na trasách částečně bez trolejového vedení. Dopravce získal na nákup vozidel dotace z EU. Připomeňme, že Škoda Electric dokončila poslední zakázku na trolejbusy do Zlína v roce 2019. Tehdy to byla jediná nabídka v tendru na sedm nových trolejbusů. Dodán byl model 30Tr s karoserií SOR. Vozidla byla rovněž hybridní a novinkou na českém trhu byla kloubová varianta.
Za připomenutí stojí, že v Otrokovicích u Zlína je do poloviny dubna 2022 plánováno prodloužení trolejbusové trati. Elektroline visí celkem 900 metrů drátu nad ulicemi Osvobození a Komenského, kde byly již v 90. letech instalovány trakční sloupy.
Zlín nedávno deklaroval, že chce v budoucnu jít cestou trolejbusů s bateriemi, a to zejména z ekonomických důvodů. Taková vozidla by obsluhovala některé okrajové úseky sítě MHD, kde by výstavba trakční sítě byla nerentabilní kvůli nižší intenzitě dopravy – vysvětlil Vojtěch Cekota, mluvčí Dopravní společnosti Zlín Otrokovice. Výstavba nové trakční sítě v Otrokovicích umožní bateriovým trolejbusům častěji obsluhovat celou trasu stávající autobusové linky č. 55 s konečnou stanicí Štěrkoviště.